Přehnaná čistota může vést ke vzniku alergie v dospělosti!
Spousta lidí se domnívá, že pokud se u nich nějaká přecitlivělost neobjevila v dětství, v dospělosti se už nic takového stát nemůže.
Spousta lidí se domnívá, že pokud se u nich nějaká přecitlivělost neobjevila v dětství, v dospělosti se už nic takového stát nemůže. To je bohužel velký omyl! Příčin pozdně se objevujících alergií je několik.
Vyburcovaná imunita
Přecitlivělost se vyvíjí v okamžiku, kdy imunitní systém mylně označí nějakou látku (například pyly, plísně, zvířecí alergeny či potraviny) jako škodlivou. Alergeny pak stimulují buňky imunitního systému k uvolnění histaminu, což vede k typickým příznakům, jako jsou kýchání, slzení, svědění či kožní reakce, ekzémy apod.
Životní styl a dokonalá hygiena
Kromě genetických dispozic jsou hlavní příčinou vzniku alergie v dospělosti:
- vyšší koncentrace znečišťujících látek v ovzduší,
- nárůst roztočů,
- nekvalitní větrání v místnostech a kancelářích,
- špatné stravovací návyky,
- sedavý způsob života.
Další teorií je tzv. hygienická hypotéza. Ta hovoří o menší expozici bakterií, což v důsledku zvyšuje náchylnost k alergickým onemocněním. Jinými slovy: naše životní podmínky a potraviny jsou tak moc čisté, že neposkytují imunitnímu systému přirozený vývoj.
Trocha špíny neškodí
Existují lidé, kterým byla v dospělosti diagnostikována alergie a kteří již někdy dříve v minulosti alergickou reakci zažili, jen si to nepamatují. Ovšem někteří se s přecitlivělostí potkají skutečně poprvé až v dospělosti. To se stává nejčastěji ve 20., 30. a 40. roce života. Odborníci se domnívají, že se tak stane v případě, kdy je imunitní systém oslaben a je vystaven alergenům, se kterými se v dětství potkal jen velmi málo.
V každém případě je alergie nepříjemná bez ohledu na to, zda jste dítě, nebo dospělý. Je nutné ji proto včas začít léčit. Jedině tak se vyhnete nepříjemným projevům onemocnění. Alergie se sice nedá vyléčit, ale lze ji dostat pod kontrolu.
(aši)
Zdroj: www.everydayhealth.com