I přechodná úzkost vás může ohrožovat
Překladatelka do němčiny a italštiny Lucie M. (její jméno bylo změněno) měla skoro každý měsíc to samé trápení. „Když se blížila menstruace, často se mi podivně změnila nálada, byla jsem jakoby otupělá, plačtivá. To není při menstruaci nic zvláštního, jenže u mne to někdy gradovalo do stavů úzkosti. Potom jsem nespala, v hlavě mi celé hodiny vířily nejrůznější obavy, které se na sebe nabalovaly jak sněhová koule. Měla jsem vztek sama na sebe, že se kvůli mému vzlykání hluboko do noci nevyspí ani manžel,“ svěřuje se Lucie.
Několikrát za rok se její úzkosti vystupňovaly natolik, že začala dýchat rychleji a mělčeji. Jedná se o příznaky tzv. hyperventilace, která může být nebezpečná. V takových chvílích Lucii pomohl jen pytlík přiložený k ústům, který hyperventilaci zastavil. Každý takový záchvat ji ale zanechal zcela vyčerpanou.
„Vím, že ten problém má jméno úzkost, byla jsem na konzultaci s psychiatrem. Myslím si ale, že běžná psychofarmaka proti úzkostem by na ni byla moc těžký kalibr, když šlo jen o přechodné stavy,“ myslí si Lucie.
Přechodné úzkosti zkuste nejprve zmírnit změnou životního stylu
Nemysleme si, že úzkosti jsou vzácný jev. Postihují desetinu mužů, a dokonce každou pátou ženu. Kromě vtíravých obav, stupňujících se černých myšlenek, napětí, bušení srdce a nespavosti s nimi mohou přijít i trávicí problémy a bolesti hlavy.
Klíčové ovšem je, že mohou mít různou intenzitu. Vážné stavy rozhodně vyžadují poradu s lékařem. Při slabších a méně častých úzkostech lze začít jednoduše úpravou životního stylu. Zařaďte do svého rozvrhu více pohybu, stačí i rychlé procházky na čerstvém vzduchu, nenáročný běh a protahování. Skvělým pomocníkem může být jóga, která staví hodně na práci s dechem.
Zkuste více odpočívat, nemyslet stále na zaměstnání či povinnosti v domácnosti. Pobyt na čerstvém vzduchu, sluneční paprsky nebo rozprava s někým blízkým mohou mnoha lidem samy o sobě ulevit.
Využijte přirozené síly levandule!
Dospělí lidé trpící přechodnými úzkostnými stavy mohou vyzkoušet také léčivý přípravek obsahující výtažek z levandule. Ačkoliv jde o rostlinný preparát, je skutečným, klinickými studiemi ověřeným lékem, nikoliv jen doplňkem stravy. To je důležitý rozdíl, neboť u doplňků stravy se účinnost neověřuje, pouze se zjišťuje, zda jsou pro tělo neškodné.
Zároveň však jde o přírodní řešení. Uklidnění mysli způsobuje přírodní látka – levandulová silice. Experimenty neodhalily žádná nežádoucí vzájemná ovlivnění s jinými léky působícími na centrální nervovou soustavu a ani s jinými léky nebyla žádná hlášena.
„Pro mne osobně je hodně důležité, že nedostávám do těla zbytečně moc chemie. Moderní psychofarmaka se sice chlubí tím, že nemají moc nežádoucích účinků, ale podle mne je vždycky lepší sáhnout po něčem přímo z přírody,“ říká Lucie, která přípravek objevila před dvěma měsíci a pomohl jí.
Možná jste si pomysleli, jaká je výhoda léku s levandulí oproti tomu, že bychom si jednoduše provoněli byt levandulovým olejem z aromalampičky? Především je to možnost přesného dávkování. Na léčbu navíc dohlíží lékař, se kterým můžeme konzultovat vše potřebné. Brzy po jejím zahájení by mělo být patrné významné zlepšení. Přípravek se užívá po dobu maximálně čtvrt roku a obvykle k dosažení dobrých výsledků léčby stačí jedna jeho tobolka denně.
(jat)