Cigarety a kouř z nich obsahují přes 7000 různých chemikálií. Mezi nimi je minimálně 60 kancerogenů neboli látek, které způsobují nádorová onemocnění. Tyto substance poškozují nejzákladnější části lidského organismu – jednotlivé buňky a geny. Ve zdravé buňce přitom existují procesy kontrolované geny, které regulují buněčný růst, opravy i buněčnou smrt. Poškození výše zmíněných genů vede k tomu, že je tento koloběh narušen a buňky mohou nekontrolovaně růst a množit se. Tím dochází ke vzniku nádorového bujení, které se může šířit do celého těla.
Roli hraje každá minuta!
Výše rizika vzniku nádorového onemocnění u kuřáka se odvíjí od množství zkonzumovaných cigaret a stoupá s nárůstem času, po který je člověk exponován tabákovému kouři. Nebezpečí rozvoje karcinomu plic je nižší u exkuřáka než u kuřáka, s každým rokem abstinence se dále snižuje. Podle zprávy americké společnosti American Cancer Society zdravotní rizika klesají s každou minutou, co jste přestali kouřit. Jak přesně?
- Po 20 minutách se snižuje krevní tlak a tepová frekvence.
- Po 12 hodinách se hladina oxidu dusnatého ve vaší krvi vrací k normě.
- Po 2 týdnech až 3 měsících se zlepšuje krevní oběh – srdeční pumpa pracuje lépe, stejně jako plíce.
- Po 1 až 9 měsících mizí kašel a zvyšuje se plicní kapacita. Zmenšuje se tak zadýchávání a snižuje se náchylnost k infekcím dýchacího systému.
- Po 1 roce je riziko srdečního infarktu oproti kuřákovi poloviční.
- Po 5 letech je nebezpečí mrtvice stejné jako u nekuřáka, riziko vzniku karcinomu dutiny ústní, jícnu a hrtanu se snižuje na polovinu.
- Po 10 letech je procento úmrtí na rakovinu plic poloviční oproti kuřákům.
- Po 15 letech je riziko ischemického srdečního onemocnění stejné jako u nekuřáka.
Kouření škodí zdraví, a to tím více, čím déle je tělo tomuto zlozvyku vystaveno. Z toho je zřejmé, že přestat s tabákem se vyplácí v každém věku.
(boba)
Zdroj: www.oncolink.org/risk/article.cfm?id=22