Odhodit poslední cigaretu a již si nezapálit je náročný a individuální proces. Nejste na to ale sami. Až dvě třetiny kuřáků zvažují, že by chtěli s kouřením přestat. Své šance na úspěch můžete ale výrazně zvýšit tím, že se poradíte s odborníky nebo využijete přípravků pro odvykání kouření. Nejlépe obojího.
Pevné rozhodnutí
Tomáše k odvykání přivedl v 55 letech jeho lékař. Upozornil ho na to, že jeho zdravotní obtíže se budou pouze zhoršovat, pokud cigarety neodloží. „Problémy se srdcem už mám dlouho, doktoři se často na kouření jenom zeptali a nechali to být. Teď je to poprvé, co mi někdo řekl, že už s tím musím opravdu přestat, jinak mi půjde o krk,“ přiznává Tomáš, který kouří již více než 30 let, a to minimálně krabičku denně.
Nikdy ho nenapadlo odvykat, protože vydržet bez cigarety i pár hodin pro něj bylo velmi náročné. Teď ale cítí, že už nejde jen o příjemný zvyk, ale že mu každá krabička cigaret ubírá z jeho zdraví. S kouřením se tedy rozhodl skoncovat. Na odvykání se chtěl pořádně připravit, proto zavolal na Národní linku pro odvykání. Společně s konzultanty si nastavil svůj Den D, tedy den, kdy přestane kouřit. Před tímto dnem vyhodil zbytek cigaret i popelníky.
Nepodcenit přípravu se vyplácí
Jeho největší obavou, kterou svěřil odborníkům na lince, byly odvykací stavy. „Nejvíc se bojím toho, jaké to bude bez cigarety. I když jsem někam jel třeba autobusem, tak jsem se nejvíc těšil na pauzy, kde si zapálím. A třeba po ránu? Je to prostě rituál, vstát, vyčistit zuby, kafe, cigáro…,“ dodává se strachem ze selhání, patrným už jen z jeho hlasu. Cigareta je rituálem pro většinu kuřáků, a proto je důležité se zaměřit na konkrétní situace a hledat jejich náhradní řešení. Tenhle plán je ale důležité udělat dopředu, a ne až při odvykání. Tomáš se proto na radu odborníků např. rozhodl si vyhradit dostatek času na snídani, nikoliv si pouze zapálit s rychlým šálkem kávy. Domluvil se s manželkou, která je nekuřačka a stejně si chystá snídani pro sebe, že po letech začnou snídat spolu – budou si snídaně vychutnávat, a navíc bude pod manželčiným dohledem, aby si nezapálil.
Větší starosti mu dělala práce, v níž většina kolegů pravidelně a hodně kouřila. Bál se, že v tomto prostředí bude vystresovaný, podrážděný a nebude umět zahnat chuť na cigaretu. „Když je toho v práci hodně, vůbec mě nenapadá, co jiného dělat. Rozčílím se a pak je prostě někdy nejlepší vypadnout ven na cigaretu,“ svěřuje se. „No ale nemůžu přece v práci každou chvíli, když mě někdo rozčílí, běžet na procházku nebo si dát svačinu. To se budu za chvíli kutálet,“ dodává se značnými pochybnostmi. Za tři dekády kouření si vypěstoval skutečnou silnou chuť na cigaretu a s některými situacemi, kdy ji zažívá, si nevěděl rady. Právě proto mu odborníci poradili využít i náhradní nikotinové terapie.
Náhradní nikotin – berlička v obtížné situaci
A náhradní nikotinová terapie se stala důležitou součástí Tomášova odvykání. Zejména v situacích nudy, jako například během čekání či dívání na televizi, nebo v práci, kdy se normálně potýkal se silnou chutí na cigaretu. Náhradní nikotin mu pomáhal si nejít zapálit.
Uklouznutí v náročné chvíli
I s tou „výzbrojí“ se ale neubránil v cestě za životem bez cigaret drobnému škobrtnutí. „Nejhorší to bylo jednou v práci, prostě jsme šli ven, kluci zase kouřili a jednomu to asi ani nedošlo a nabídnul mi taky. Sice to už bylo skoro po měsíci bez cigarety, ale prostě jsem si ji vzal. Byl pátek, fakt jsem toho měl dost. Zapálil jsem si a teprve pak mi to došlo. Tohle nebylo v plánu,“ přiznává se.
Vzpomněl si, že v takové situaci má podle rady odborníků cigaretu típnout a zkusit změnit činnost. Kolegům se tedy omluvil, že musí něco vyřešit a šel se projít. Po krátké procházce se vrátil do kanceláře, kde měl pro všechny případy připravené i nikotinové žvýkačky a chuť na cigaretu jimi utlumil. A nakonec ho ani toto drobné škobrtnutí neodradilo v odvykání pokračovat.
Postupně a bezbolestně. Tak vypadá odvykání s odbornou pomocí a náhradním nikotinem
Náhradní nikotinová terapie v kombinaci s pečlivou přípravou vedly k tomu, že Tomáš zvládl první měsíce odvykání. Dávky nikotinové terapie postupně přirozeně snižoval, popisoval, že nemá na cigaretu chuť tak často. Navíc během odvykání nakonec nepociťoval takovou podrážděnost, jak se obával. Ke konci odvykání již měl nikotinové přípravky pouze pro situace nouze a některé dny si na ně ani nevzpomněl. „Moc jsem tomu nevěřil, ale bez nikotinových žvýkaček bych byl asi zbytečně na nervy. Na to, že jsem kouřil celý život a měl jsem z toho strach, tak to šlo docela hladce. V minulosti bych si prostě za pár hodin zase zapálil,“ říká novopečený nekuřák s pocitem hrdosti v hlase.
Tomáš je jen jeden z mnoha klientů Národní linky pro odvykání, kterým náhradní nikotinová terapie pomohla. Odborníci ji doporučují pro zvládání krizových situací a obecně se dá říct, že užívání přípravků pro odvykání může až zdvojnásobit šanci na úspěch při odvykání. Co můžete v odvykání krok za krokem udělat?
- Stanovte si jasně den, kdy začne vaše odvykání.
- Připravte si náhradní rituály dopředu.
- Pokud již kouříte dlouho nebo máte zkušenost, že vás trápí chuť na cigaretu, poraďte se v lékárně či s jiným odborníkem ohledně náhradní nikotinové terapie. Vybavte se těmito přípravky předem.
- Zamyslete se nad odměnou za úspěšně odvykání.
Pokud přemýšlíte nad odvykáním, pamatujte, že nikdy není pozdě přestat! Nechte si pomoci a využijte i pomocné přípravky a vaše úsilí odvyknout kouření se zúročí.
(krif)
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16885576/
https://www.webmd.com/smoking-cessation/news/20111110/survey-most-smokers-want-to-quit