Přestože se v souvislosti s následujícími řádky hovoří nejčastěji o ženách, jsou to i muži, kteří se potýkají s problémy spadajícími do kategorie témat, o kterých se veřejně nemluví… Má váš přítel, manžel, tatínek nebo kamarád sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, je po operaci, po úrazu či jen ve velkém stresu? Možná se právě on potýká s inkontinencí neboli samovolným únikem moči. A je pochopitelné, že se s tímto ožehavým problémem nerad svěří.
Statistiky přitom ukazují, že problémy s inkontinencí má 3–5 % mužů středního věku. Po 65. roce života se s těmito problémy potýká až 35 % mužů. Příčinou je nejčastěji onemocnění prostaty, ale i ostatní nemoci, které věk doprovází – například i ischemie, kardiovaskulární choroby nebo neuropatie. Častou příčinou je také hyperaktivní močový měchýř. Samozřejmě může jít i o kombinaci několika důvodů. Muži trpí méně často inkontinencí stresovou, která je charakteristická spíše pro ženy. A jsou to právě ženy, které se tolik nezdráhají problémy s únikem moči řešit.
Zejména hluboce zakořeněný stud brání mužům hovořit o úniku moči a vyhledat odbornou pomoc. Podle provedených průzkumů se většina mužů odhodlá vyhledat pomoc specialisty mnohdy až po půl roce trápení. Jen každý sedmý muž trpící únikem moči vyhledá odbornou lékařskou pomoc do měsíce od počátku problému. Přitom bojovat s tímto intimním problémem lze nejen operativní cestou nebo léky, ale také neinvazivním způsobem, velmi komfortně a efektivně za pomoci inkontinenčních pomůcek, které seženete v každé lékárně.
Pár rad a triků na závěr:
-
- Neváhejte již při prvních potížích vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
- Upravte svému partnerovi pitný režim. Nesmí pít ani málo, ale ani moc. Omezte pití močopudných nápojů, např. kávy, černého čaje.
- Pro muže jsou vyráběny inkontinenční pomůcky, které můžete koupit v každé lékárně.