Touretteův syndrom – své o něm ví i David Beckham
Jestli máte ve svém okolí někoho, kdo často nadává, bouchá věcmi nebo se „šklebí“, pravděpodobně vás napadne, že byl špatně vychovaný či má opravdu špatný den. Co když je ale na vině vrozené onemocnění, se kterým jeho nositel bojuje ze všech sil?
Jestli máte ve svém okolí někoho, kdo často nadává, bouchá věcmi nebo se „šklebí“, pravděpodobně vás napadne, že byl špatně vychovaný či má opravdu špatný den. Co když je ale na vině vrozené onemocnění, se kterým jeho nositel bojuje ze všech sil?
Děti „posedlé ďáblem“
Tzv. Touretteův syndrom, pojmenovaný po francouzském lékaři, který jako první objevil příznaky typické pro toto onemocnění, se objevuje nejčastěji u chlapců mezi třemi a devíti lety věku. Nejvýrazněji se projevuje v období dospívání a v dospělosti většina příznaků vymizí, i když některé psychické poruchy spojené s tímto syndromem mohou chování člověka ovlivnit na celý život. Původní názor, že nemoc je způsobená posedlostí ďáblem, už je dávno překonaný, její přesná příčina je přesto dodnes nejasná.
Tiky napoví
Typické jsou tzv. tiky (čti tyky), které mohou být jednoduché či komplexní. Jednoduché pohybové tiky jsou náhlé, krátké a opakující se záškuby jednotlivých svalových skupin, typicky se projevující různými grimasami, mrkáním nebo krčením ramen. Na rozdíl od jednoduchých zahrnují komplexní tiky více svalových skupin a jedná se o pohyby většího rozsahu. Osoby trpící Touretteovým syndromem tak mohou bezdůvodně skákat, točit se nebo se různě naklánět. Tiky se projevují s různou frekvencí i několikrát za den a jsou doprovázené nepříjemným pocitem, který po několikátém opakování pohybu postupně odezní. Se stresem jejich frekvence stoupá, a naopak, pokud jsou pacienti v klidu, tiky se skoro nevyskytují.
„Sprosťárny“ a „papouškování“
Tiky nemusí být jen pohybové. Dalším typickým fenoménem jsou zvukové projevy, které mohou být velmi nevhodné a jsou často důvodem, proč je osoba s tímto onemocněním téměř vyřazena z normálního společenského života. Nejdramatičtější a pro společnost nejnepříjemnější bývají hlasité výkřiky sprostých slov či neustálé opakování slov druhých.
Věděli jste že…
… u každého třetího dítěte z 1 000 ve věku od 6 do 17 let byl diagnostikován Touretteův syndrom?
… Touretteův syndrom je třikrát častější u chlapců než u dívek?
…
i když tiky často vymizí spolu s nástupem dospělosti, další onemocnění,
jako je obsesivně kompulzivní porucha, mohou mít na pacienta
celoživotní vliv?
Tourette se nevyhýbá ani slavným
- Howard Huges – jeden z nejbohatších mužů v historii – byl kvůli svým psychickým onemocněním téměř ztracen ve svých snech, které ale přeměňoval ve skutečnost na filmovém plátně. Úspěšný režisér a nadšený letec je dnes znám hlavně díky snímku Letec s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.
- David Beckham – kromě Touretteova syndromu trpí navíc i velmi silnou formou obsesivně kompulzivní poruchy, která se u něj projevuje posedlostí mít všechno v páru.
- Wolfgang Amadeus Mozart – i když se o tom dnes můžeme již jen dohadovat, i u tohoto významného hudebního skladatele existuje možnost, že trpěl právě tímto onemocněním.
Karolína Jezdinská
Odborník uLékaře.cz