1. Snížení rizika nádorového bujení
Diagnózu rakoviny vaječníků a děložní sliznice si v naší zemi každoročně vyslechne asi 3000 žen. Celá třetina nemocných těmto chorobám přitom podlehne. Důvod je prostý. Nádorové bujení v oblasti ženských pohlavních orgánů dlouhou dobu nevykazuje žádné klinické příznaky. Velká část případů se tak projeví až v pokročilém stadiu. Naděje všech lékařů se v současné době upínají k hormonální antikoncepci. Z výzkumů totiž vyplývá, že dlouhodobé užívání pilulek proti početí snižuje riziko rakoviny děložní sliznice i vaječníků až o celých 70 %!
2. Blahodárné účinky na pleť
Akné je problém, který trápí nezanedbatelnou část dámské populace. Ženské pohlavní hormony obsažené v pilulkách proti početí snižují hladinu mužského hormonu testosteronu v krvi. Právě testosteron je zodpovědný za zvýšenou produkci mazu a vznik akné. Některé moderní preparáty 3. a 4. generace jsou tak vhodnou volbou nejen k ochraně proti neplánovanému početí, ale i pro léčbu kožních obtíží.
3. Úprava menstruačního cyklu
Užívání antikoncepčních pilulek zlepšuje pravidelnost menstruačního cyklu a zmírňuje krvácení a bolesti. Pilulky zabraňují nechtěnému otěhotnění tím, že udržují stálou hladinu ženských hormonů v krvi. Principem ovulace je totiž náhlé zvýšení hladiny estrogenů přibližně v polovině menstruačního cyklu. Působením ženských pohlavních hormonů během ovulace poté dochází k výraznému nárůstu děložní sliznice, jejíž odlučování během menstruace může být příčinou výrazného krvácení a bolestí.
4. Navození duševní pohody
Pilulky proti početí také zmírňují příznaky premenstruačního syndromu, mezi které patří bolesti hlavy, pánevní bolesti, pocit napětí a bolestivosti prsou nebo poruchy nálady. Rozvoj premenstruačního syndromu totiž také způsobuje náhlé zvýšení hladiny ženských pohlavních hormonů v druhé polovině cyklu.
5. Hormonální léčba
Hormonální antikoncepce se též úspěšně využívá v terapii endometriózy a polycystických ovarií. Endometrióza je onemocnění způsobené usídlením děložní sliznice mimo dutinu dělohy. Tento stav se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, potížemi při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči. Endometrióza je však nezřídka i příčinou neplodnosti. Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je jednou z nejčastějších hormonálních poruch u žen. Postihuje přibližně 5–10 % pacientek v reprodukčním věku a je jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti. Nemocné s touto chorobou často trpí nadváhou a obezitou, nepravidelnou menstruací, akné a zvýšeným ochlupením.
Výhody hormonální antikoncepce drtivě převažují nad případnými riziky. Je pravda, že tyto pilulky mohou někdy negativně ovlivňovat psychické rozpoložení ženy a snižovat chuť na sex. V tomto případě ovšem problém většinou vyřeší změna přípravku po konzultaci s ošetřujícím lékařem.
Zdroj: www.webmd.com, www.svod.cz