Antivirotika snižují riziko zápalu plic u dětí
Chřipka ve většině případů proběhne jako několikadenní nezávažné onemocnění s teplotou a kašlem. Někdy se však může zkomplikovat, a to hlavně pokud tělu nedopřejete dostatek času a klidu k boji s nemocí. Mezi vážnější komplikace chřipky patří zápal plic. Podle výsledků jedné z posledních studií je této komplikaci možné v některých případech předejít podáváním protivirových léků.
Co ukázal výzkum...
Na konferenci Americké akademie dětských lékařů byly předneseny závěry studie zkoumající riziko vzniku zápalu plic při chřipce v dětském věku. Údaje byly sebrány od více než 15 tisíc dětí v období od roku 2000 do roku 2005. Lékaři zjišťovali, zda podávání protivirových léků může snížit množství komplikací. Zajímali se hlavně o počet zápalů plic u léčených i neléčených dětí a o počet dětí přijatých do nemocnice v důsledku onemocnění chřipkou.
#IMG#Jaké byly výsledky? Ze sledovaných 15 tisíc dětí ve věku od 1 roku do 12 let polovina dostala protivirové léky a polovina byla ponechána jen s běžnou léčbou. Bylo tedy možné porovnat množství komplikací v obou skupinách.
Komplikace chřipky...
Doktor Dominick Iacuzio z laboratoří firmy Roche v New Jersey ke studii říká: „Chřipka je potenciálně nebezpečné onemocnění. Může být komplikována zápalem plic, nutností přijetí do nemocnice nebo vzplanutím jiného chronického onemocnění u postiženého pacienta. Užití protivirových léků dokáže četnost těchto komplikací snížit.“
Závěr studie...
Ze závěrů studie vyplývá, že ve skupině dětí léčených protivirovými léky onemocnělo zápalem plic o 52 % méně dětí. Autoři proto považují léčbu antivirotiky za úspěšnou. „Pokud byly protivirové léky nasazeny ihned v počátku onemocnění chřipkou, riziko rozvoje zápalu plic bylo u dětí od 1 roku do 12 let významně nižší.“
Zdroj: Doctors Guide
(omat)