Antikoncepce a ženy s nemocemi srdce: kterou metodu si vybrat?
Většina onemocnění srdce neklade ženám na poli pohlavního života žádná zvláštní omezení. Radosti sexu si tak ženy léčící se se srdcem mohou dopřávat zrovna tak často jako jejich kolegyně se srdcem zdravým. Jenom při výběru antikoncepce by měly být opatrnější…
V dnešní době se ženám nabízí mnoho druhů antikoncepce. Své těhotenství si tak mohou lépe naplánovat nebo se mu úplně vyhnout. To se týká také žen s onemocněním srdce, pro které těhotenství samo o sobě znamená zátěž. Každá žena s nemocným srdcem by měla při výběru antikoncepce důkladně zvážit, jak bezpečná je pro její srdce a současně jak účinně před otěhotněním chrání. Vždy je nejlepší, když se poradí se svým lékařem.
Žádný typ antikoncepce nezabrání otěhotnění se 100% jistotou, nicméně některé metody jsou účinnější než jiné.
- Přirozené metody – využívají znalosti menstruačního cyklu k plánování nebo naopak k vyhnutí se otěhotnění. Tyto metody spoléhají především na tzv. plodné a neplodné dny ženy. U některých žen poměrně dobře fungují, ale obecně se na tento způsob zábrany početí moc spoléhat nedá. Z tohoto důvodu ji ženám, které se léčí se srdcem, nedoporučujeme.
- Metody bariérové – sem patří pesar (pro ženy) nebo kondom neboli prezervativ (pro muže). Tyto pomůcky jsou pro všechny uživatele bezpečné, a navíc kondom jako jediný typ antikoncepce chrání před pohlavně přenosnými chorobami.
- Hormonální antikoncepce neboli „antibaby pilulky“ – jde o tabletky, které obsahují ženské hormony (estrogen a progesteron) nebo jejich kombinaci. Kombinovaná antikoncepční pilulka může mírně zvýšit riziko tlaku i srážlivosti krve. S vysokou krevní srážlivostí roste riziko vzniku žilní trombózy (vznik krevní sraženiny v žíle dolní končetiny), která může způsobit až plicní embolii (ucpání plicní tepny). Plicní embolie je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitý zásah lékaře. Pokud máte srdeční onemocnění, které způsobuje vyšší riziko vzniku krevních sraženin, nebo máte vysoký krevní tlak, pak vám lékař druh antikoncepce obsahující hormon estrogen nedovolí.
- Podkožní implantát – implantát je malá tyčinka zavedená těsně pod kůži v horní části paže. Obsahuje hormon progesteron a je pro většinu žen s onemocněním srdce považován za bezpečný.
- Nitroděložní tělísko (IUD) – jde o tělísko tvaru písmene „T“, které je vloženo do dělohy. Různé mechanismy působení tělíska nedovolí spermiím oplodnit vajíčko. Ženám s onemocněním srdce bývá doporučeno, aby jim při zavádění IUD byla monitorována činnost srdce. Někdy totiž dochází k omdlení. Navíc vložení IUD do těla ženy s sebou nese riziko infekce, proto musí některé ženy užívat po zavedení IUD antibiotika.
- Postkoitální antikoncepce (pilulka „po“) – toto řešení se řadí mezi ta nouzová – jako „poslední záchrana“ před otěhotněním po jinak nechráněném pohlavním styku. Není známo, že by měla vliv na srdce, a proto ji mohou využít i ženy s nemocným srdcem.
- Sterilizace – metoda, jejímž výsledkem je trvalá neplodnost. Vyžaduje chirurgický zákrok a je vhodná pro osoby, které se rozhodly, že už další děti nechtějí. Operace může pro vaše srdce znamenat vyšší riziko a vše je potřeba předem konzultovat se svým lékařem.
(hah)