Deprese postihne v průběhu života až 17 % lidí. Někdy odezní sama, občas dlouhodobě přetrvává, nejčastěji se jí však lze zbavit díky léčbě. K metodám na její zvládnutí patří:
- léky – antidepresiva,
- psychoterapie,
- biologická léčba – „elektrošoky“ neboli elektrokonvulzivní terapie, fototerapie (léčba jasným světlem) atd.
Dlouhodobě dobré výsledky přináší kombinace léků a psychoterapie, jako nejúčinnější při akutních epizodách těžké deprese se zase jeví elektrokonvulzivní terapie. Jednoznačně nejčastější, a to z důvodu snadné dostupnosti, je však užívání antidepresiv.
Vychýlení od normálu
Aby se mohl člověk hýbat, myslet, mluvit nebo si vybavovat vzpomínky, musejí spolu nervové buňky (neurony) v jeho mozku komunikovat. Děje se tak prostřednictvím chemických látek – neurotransmiterů, které se vyplavují na buněčných spojeních zvaných synapse a předávají tak signál z neuronu na neuron. V mozku máme neurotransmitery zvané serotonin, noradrenalin, dopamin a další. Tyto chemické látky se podílejí i na procesu vzniku emocí a nálad. Při jejich nadbytku nebo nedostatku vzniká psychická porucha, například deprese.
Chemií proti chemii
Příčiny výše uvedené nerovnováhy stále z větší části neznáme. Byly ale již naštěstí nalezeny jiné chemické látky, které dokážou množství neurotransmiterů v mozku ovlivnit, a proto se využívají k léčbě deprese. Umí například zvyšovat jejich množství, napodobovat účinek, snižovat neurotransmitery v nervových buňkách nebo zastavit pokles jejich množství díky tzv. zpětnému vychytávání.
Nepřestávejte předčasně
Ačkoli je užívání antidepresiv jednoduchou formou léčby, dá se toho přesto mnoho pokazit. Nabízíme několik varování pro všechny, kteří se s těmito preparáty setkali nebo někdy setkají:
- Nástup účinku terapie trvá obvykle 3–4 týdny. Neočekávejte proto, že vám léky přinesou okamžité zlepšení, a neukončujte léčbu v domnění, že vám nepomáhá.
- Užívejte prášky v předepsanou dobu. Lékař ji nestanovil náhodně. Některá antidepresiva jsou vhodná ráno po probuzení, jiná zase večer před usnutím.
- Tyto preparáty nekombinujte s alkoholem – ten také ovlivňuje mozek a může účinky léků zkreslit.
- Terapii rozhodně nijak neměňte ani předčasně neukončujte. I když se už cítíte dobře, depresi je potřeba „zaléčit“ – to trvá minimálně půl roku.
- Dohodnete-li se s lékařem na vysazení preparátu, nečiňte tak náhle, ale striktně dodržte jeho rady o postupném odvykání. Mozek si při léčbě zvykl na určitou dávku antidepresiva a musí se vzpamatovávat pozvolna. Jinak můžete mít depresi zpět dřív, než se nadějete.
Zdroj:
Pavel Doubek, Erik Herman, Ján Praško, Jiří Hovorka: Deprese a její léčba – příručka pro pacienty a jejich rodiny
psych.lf1.cuni.cz