Správná léčba je základ
Deprese patří k nejrozšířenějším psychickým potížím a představuje významnou zátěž pro pacienta, jeho okolí i zdravotní systém. Zdánlivě jednoduchou cestou, jak tuto zátěž omezit, je správná léčba po dostatečně dlouhou dobu. Podle dostupných dat se u pacientů, kteří užívali vhodná antidepresiva až po dobu tří let, objevil relaps (návrat) nemoci jen v 18 % případů. V opačném případě výskyt relapsů převýšil 40 %. Základem úspěšné léčby jsou tedy dva faktory:
Podle studie z roku 1995 až 28 % pacientů ukončí svou léčbu během prvního měsíce, přitom většina léčiv začne plnohodnotně působit až zhruba po této době. Novější data bohužel neukazují žádné zlepšení v adherenci k léčbě, tedy ochotě a spolupráci pacientů v dodržování předepsaných léčebných doporučení a léčby.
Kde je zakopaný pes?
Proč pacienti přerušují léčbu? Nejčastěji k tomu dochází ze dvou důvodů:
Nedostatečné informace o užívání léčby
„Užíval/a jsem ty tabletky skoro týden a vůbec nic se nedělo.“ „Tento týden mi bylo líp, tak už je zbytečně nebudu brát.“ „Nechci být závislý/-á na lécích.“ Že vám tyto výroky něco připomínají? Možná jste v nich dokonce poznali sami sebe. Pacienti mají někdy nereálná očekávání, špatně pochopí lékaře nebo v přívalu informací zcela zapomenou, co říkal. Průzkum ukázal, že ačkoliv 72 % lékařů uvedlo, že připomněli nutnost užívání léků alespoň půl roku, jen 34 % těchto pacientů si tuto informaci pamatovalo a 56 % pacientů nezachytilo vůbec žádné instrukce ohledně délky užívání léčby.
Nežádoucí účinky léčby
Nejčastějším důvodem k předčasnému ukončení léčby antidepresivy jsou jejich vedlejší účinky – typicky nevolnost, sexuální dysfunkce, bolest hlavy, sucho v ústech nebo na sliznicích, zvýšená úzkost nebo ospalost. Naštěstí i v oblasti antidepresiv pokračuje výzkum a novější léčiva jsou již lépe snášena. Kromě toho vznikají lékové formy s modifikovaným uvolňováním léčivé látky, které výskyt nežádoucích účinků snižují.
O svých obavách a obtížích promluvte s lékařem
Pro pacienty z toho vyplývá rada: Pište si vše, co vám lékař řekne, a ptejte se jeho nebo lékárníka na vše, co vás k léčbě napadne. Než se o změně v léčbě deprese rozhodnete, ujistěte se, zda je to skutečně rozumné. Antidepresiva je nutné brát delší dobu a řada pacientů uvádí, že případné nežádoucí účinky časem vymizí nebo se zmírní. Pokud máte pocit, že jste splnili všechna doporučení lékaře, a přesto vám léky spíš přitížily než ulevily, svěřte se mu. Určitě vám pomůže najít řešení. Stojí za vašimi obtížemi nežádoucí účinky léků? Spektrum antidepresiv je dnes poměrně široké a drobný rozdíl, např. ve způsobu zpracování léčivé látky, může vaši snášenlivost léku zlepšit.
Vliv stravy a doplňků
Nezapomeňte, že i doplňky stravy či strava samotná mohou mít na účinek antidepresiv a výskyt nežádoucích účinků vliv. Bohužel na vstřebávání látek důležitých pro tvorbu serotoninu (aminokyseliny L-tryptofan a dalších) mají pozitivní vliv nepříliš zdravé potraviny – např. červené maso či čokoláda. Na druhou stranu je prokázáno, že přiměřený pohyb zlepšuje psychickou pohodu, proto si neodpírejte, co vám chutná, ale přidejte alespoň procházku přírodou. Kromě toho psychiku pozitivně ovlivňují omega-3 mastné kyseliny a existují náznaky, že mohou snížit i výskyt nežádoucích účinků léčby. Jen si pohlídejte, abyste jich doplňovali skutečně dostatek.
(mir)
Zdroj:
https://www.medscape.org/viewarticle/518273