Základní kroky ke zlepšení kontroly astmatu
1. Sledujte své příznaky
Pro dlouhodobou kontrolu astmatu je důležité pravidelné sledování jeho příznaků. Zapisujte si je proto ideálně každý den do tzv. astmatického deníku. To umožní vám i vašemu lékaři rozpoznat, kdy je třeba provést úpravu léčby. Pečlivě zaznamenávejte zejména:
- dušnost, sípání nebo pískání při výdechu;
- problémy se spánkem způsobené dušností, kašlem nebo sípáním;
- pocity tísně nebo bolest na hrudi;
- nutnost akutního použití inhalátoru, včetně počtu inhalací;
- přerušení práce, studia, cvičení nebo jiných každodenních činností kvůli astmatu;
- příznaky astmatu během cvičení nebo jiné fyzické námahy;
- změnu barvy hlenu, který vykašláváte;
- příznaky senné rýmy, jako je kýchání nebo rýma;
- příčinu (spouštěč) zhoršení astmatu, pokud je vám známa.
2. Absolvujte pravidelně vyšetření plicních funkcí
Každý astmatik pravděpodobně alespoň jednou v životě absolvoval spirometrické vyšetření plicních funkcí. Váš ošetřující lékař rozhodne, kdy je vhodné jej opakovat a sledovat tak vývoj astmatu.
3. Dodržujte léčbu podle akčního plánu
Protože příznaky a spouštěče astmatu mohou být u každého pacienta jiné, měl by být akční plán léčby individuálně přizpůsobený. Jedná se o písemný plán, na kterém se shodnete vy a váš lékař. Obsahuje pokyny, jak užívat dlouhodobé léky na kontrolu astmatu a jak zvládnout případný astmatický záchvat.
Pokud trpíte alergickým astmatem a znáte jeho spouštěč, pokuste se mu vyhnout. V případě sezónních alergií je někdy nutné v daném období léčbu navýšit.
Současné možnosti léčby astmatu
V léčbě astmatu rozlišujeme dvě základní skupiny léků – úlevové (záchranné) a dlouhodobé (k dosažení kontroly astmatu).
Mezi dlouhodobě užívané léky patří léky obsahující inhalační kortikosteroidy, které v dýchacích cestách působí protizánětlivě. Řada pacientů je s velmi dobrým výsledkem užívá denně, tedy s výrazným snížením nebo až úplnou eliminací příznaků astmatu. Tyto léky nezapomeňte užívat i v době, kdy se cítíte subjektivně dobře, a ujistěte se, že je užíváte správně. Technika inhalace nemusí být zejména pro nováčky jednoduchá. U pacientů s velmi častými příznaky astmatu, včetně astmatických záchvatů, někdy stačí pro dosažení kontroly po dohodě s lékařem zvýšit dávku dlouhodobé léčby.
Naproti tomu úlevová léčba není užívána pravidelně, ale pouze při nutnosti rychlého roztažení dýchacích cest při astmatickém záchvatu. Její účinek totiž nastupuje během několika minut a přetrvává až několik hodin. Pokud potřebujete užívat tyto léky často, vaše astma není dobře kontrolované. Navštivte proto svého lékaře, ukažte mu svůj astmatický deník a domluvte se s ním na případné změně léčby.
Nejmodernější léčbou astmatu je tzv. biologická léčba. Ta je určena pro pacienty s těžkým astmatem, u kterých se pomocí jiných léků nedaří dosáhnout kontroly astmatu.
Obtížně léčitelné astma
Pokud ani při dodržování režimových opatření a řádné, minimálně šestiměsíční léčbě vysokými dávkami inhalačních nebo ústy podávaných kortikoidů nedojde k dosažení kontroly astmatu, může se jednat o tzv. obtížně léčitelné astma.
Při podezření na toto astma vás lékař odešle do specializovaného centra, kde mají s těmito pacienty a jejich léčbou zkušenost a kde diagnózu potvrdí nebo vyloučí.
Astma totiž může být komplikováno přítomností jiných faktorů, jako je refluxní nemoc jícnu, psychiatrické onemocnění, trvající expozice alergenům, endokrinologické onemocnění, syndrom obstrukční spánkové apnoe nebo užívání některých léků. Odhalení těchto faktorů a jejich správná léčba či řešení mohou kontrolu astmatu významně zlepšit a snížit tak potřebu užívání vysokých dávek léků.
(mafi)
Zdroje:
Sedlák V., Salajka F. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Astma bronchiale. Novelizace 2019. Dostupné na https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Astma-2019.pdf.
Sedlák V. Obtížně léčitelné astma. Česká iniciativa pro astma. Dostupné na https://www.cipa.cz/tezke-a-obtizne-lecitelne-astma-bronchiale.
Kol. autorů. Asthma treatment: 3 steps to better asthma control. Mayo Clinic: Rochester, 2019. Dostupné na https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/asthma/in-depth/asthma-treatment/art-20044284.
Kol. autorů. Asthma medications: Know your options. Mayo Clinic: Rochester, 2018. Dostupné na https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/asthma/in-depth/asthma-medications/art-20045557?mc_id=us&utm_source=newsnetwork&utm_medium=l&utm_content=content&utm_campaign=mayoclinic&geo=national&placementsite=enterprise&cauid=100721&_ga=2.261176269.1395221622.1590048787-1111392254.1589012293.