Stejně jako naprostou většinu jiných onemocnění daří se i rakovinu prostaty nejlépe léčit, pokud je zachycena včas. Toto onemocnění se však bohužel nevyznačuje jasnými příznaky v časných stadiích. Přesto lze vypozorovat možné začínající obtíže dle prvních, na první pohled ovšem nenápadných symptomů. Pokud se u muže některý z nich objeví, měl by navštívit lékaře. Jedná se hlavně o:
- obtíže při zahajování nebo přerušení močení,
- časté nutkání,
- bolest během močení,
- bolest při ejakulaci.
Obecně by také měli zbystřit muži po padesátce a zvážit možnost preventivního vyšetření. Tato věková hranice se posouvá na čtyřicet let, pokud se jedná o jedince s výskytem rakoviny prostaty v rodině či o Afroameričana.
Postupem času přituhuje
S rozvojem rakoviny prostaty se zintenzivňují i výše uvedené počáteční obtíže. Muže často trápí především neustálé noční chození na toaletu, přerušovaný či slabý proud, únik moči zejména při smíchu a kašlání, nemožnost vyprázdnit se ve stoje, pálení při močení či ejakulaci, případně krev v moči. Pokud se některý problém vyskytne, není ještě důvod k panice, existují i jiná, nezhoubná onemocnění, která mohou být příčinou. Vždy je ale namístě konzultace s lékařem. V pokročilých stadiích nemoci se zpravidla prostata významně zvětšuje a může tlačit na páteřní kanál. Z toho pak plynou nepříjemnosti, jako jsou bolesti zad a kyčlí, problémy s chůzí či nepříjemné pocity v nohou.
Doktora neodkládejte
Rakovina prostaty tedy nemá jasný zřejmý projev, ale lze vystopovat první možné příznaky. Důležité je nikdy nepodceňovat situaci a zavčas se beze studu poradit s lékařem. Ten má k dispozici jednak rektální, dnes již často digitální, vyšetření prostaty, jednat také možnost udělat biochemickou kontrolu pacientovy krve. Prevence a včasný záchyt jsou pro další vývoj této nemoci velmi důležité.
(bak)
Zdroj: Sujana Movva: Jak porozumět symptomům rakoviny prostaty, 2015 a VK Norwood: Rakovina prostaty: kdy vyhledat pomoc, 2014