V České republice jsou infarkt myokardu a mozková mrtvice nejčastějšími příčinami smrti. Obě příhody mají přitom stejný původ – jedná se o náhlé přerušení krevního zásobování čili ucpání cévy způsobené krevní sraženinou. Proto se někdy infarktu říká srdeční mrtvice.
Čísla ohledně krevních sraženin jsou opravdu alarmující. Okolo 70 % lidí nerozpozná příznaky mrtvice. Pokud byste měli podezření u sebe či u někoho ze svých blízkých, můžete provést malý test. Vyzvěte je, aby se usmáli, zvedli ruce nebo zkusili pojmenovat tři předměty v blízkosti. Jestliže má podezřelý problém zvládnout jednu z těchto činností, okamžitě zavolejte 155. Je totiž zasažen mozek a už po jedné minutě od příhody začínají odumírat mozkové buňky.
Infarkt myokardu naproti tomu rozpozná skoro každý: silná bolest vystřelující z hrudi často i do ramena či paže. Mozková mrtvice je oproti tomu zrádná v tom, že bolest při ní vůbec cítit nemusíte. V obou případech každopádně hraje klíčovou roli čas. Každá minuta k dobru může znamenat úplné zotavení, každá minuta nepřivolání odborné péče může mít nevratné následky.
Prevence je klíčová
Předcházet těmto příhodám lze přitom tak snadno. Až 80 % těchto příhod by se nemuselo stát, pokud by pacienti dbali na prevenci. Nejčastějšími příčinami jsou vysoký krevní tlak, cukrovka či kouření. Rozhodně nepomáhají ani nadměrné užívání alkoholu, obezita či užívání hormonální antikoncepce. Všechny tyto rizikové faktory ovlivňují stěny cév a přispívají k jejich postupnému zužování. Jsou to faktory, které člověk dokáže ovlivnit svým životním stylem, a může tak problémům předcházet. Existují však také rizika, která ovlivnit nelze – věk, genetické předpoklady, či dokonce pohlaví – u mužů je riziko až 1,5× vyšší než u žen.
Ohroženy mohou být již osoby ve věku 40 let, jen to netuší: fibrilace srdečních síní je velice rozšířenou poruchou srdečního rytmu, kterou je možné prokázat pouze právě v okamžiku, kdy nastává. Může mít za následek, že se v srdci utvoří malé krevní sraženiny, které se dostanou do mozku a zde mohou způsobit mrtvici. Není však pravda, že by tyto příhody nemohly potkat osoby mladší. Kvůli velice špatnému životnímu stylu jsou mrtvice či infarkt pravděpodobné také u nich.
Svěřte své zdraví do rukou domácí diagnostiky – EKG lze nyní měřit i doma
Ve všech případech se vyplatí nepodceňovat prevenci. Pomoci si můžeme sledováním příznaků, zejména monitoringem EKG a krevního tlaku. Revoluci v této oblasti nastartovala společnost HARTMANN – RICO kvalitními domácími tlakoměry. Své portfolio společnost i nadále rozšiřuje. Kromě tlaku si nyní můžete v pohodlí domova dokonce ověřit, zda vaše srdce funguje, jak má, a nemusíte si kvůli tomu pořizovat dva zvláštní přístroje.
Převratnou novinkou je totiž Veroval® – kombinovaný přístroj 2 v 1, který vám bude hlídat nejen krevní tlak, ale také hodnoty EKG. Přístroj je plně automatický a zajišťuje velmi přesné měření. Současně nabízí také jednoduchou analýzu naměřených hodnot znázorněných systémem semaforu. Proč je společně s tlakem dobré sledovat i EKG? Principem EKG je snímání elektrické srdeční aktivity. Případné odchylky od pravidelného srdečního rytmu totiž mohou znamenat potíže.
Měření krevního tlaku by mělo být součástí domácí prevence, a to zvlášť u lidí starších čtyřiceti let. Vysoký krevní tlak často nedoprovází jasné příznaky. Většina lidí se i s hypertenzí cítí zdravě, přestože v jejich tepnách proudí krev pod nebezpečně silným tlakem. Proto se vysoký krevní tlak často zjistí náhodně, až během běžné kontroly u lékaře. Mnohdy ale z nedostatku času odkládáme preventivní kontroly na neurčito. Mezi nejčastější příznaky vysokého krevního tlaku patří například bolest hlavy, bušení srdce, rychlý srdeční tep, nadměrné pocení či krvácení z nosu. Všechny tyto potíže jsou ovšem snadno zaměnitelné za jiné, méně nebezpečné.
Sdílejte svá data s lékařem jednoduše
HARTMANN – RICO jde s dobou, a proto spolu s novým tlakoměrem vyvinul i elektronickou aplikaci Veroval® medi.connect, díky níž můžete mít veškeré své hodnoty k dispozici na jedno kliknutí. Své zdravotní údaje si můžete vytisknout nebo sdílet prostřednictvím e-mailu či režimu hosta, např. při další návštěvě lékaře, s lékárníkem nebo příbuznými.
Nejúčinnější zbraní v boji proti vysokému krevnímu tlaku jsou tak kromě dodržování zásad zdravého životního stylu právě časté kontroly. Díky domácí diagnostice již nemusíte neustále navštěvovat lékaře. Stačí pořídit si kvalitní tlakoměr, díky němuž budete mít své hodnoty pod kontrolou i doma. Pravidelné měření krevního tlaku pomáhá například předcházet záchvatům mrtvice, srdečním onemocněním a v neposlední řadě podporovat léčbu zavedenou vaším lékařem. Pokud chcete mít jistotu, že vaše domácí měření bude stejně přesné jako v ordinaci lékaře, vyzkoušejte tlakoměry HARTMANN – RICO.