Nepodceňujte pokousání, může vám jít o život!
Ne všichni si dostatečně uvědomují, jak může být tento typ poranění nebezpečný. Je vždy nutné co nejdříve zahájit náležitou léčbu, aby se předešlo vzniku infekce. Bakterie žijící v ústech zvířete mohou totiž znečistit ránu a rozmnožit se v ní. Riziko hrozí osobám s poruchami imunity (při cukrovce, AIDS, cévních onemocněních), při opožděném zahájení terapie, nebo pokud zůstalo v ráně cizí těleso, např. zub.
Kterých zvířat se bát
Nejčastěji se infekce rozvine při pokousání kočkami. Mají extrémně ostré, špičaté zuby, které mohou způsobit hluboké šrámy. Přečnívající kůže pak ránu uzavře a zabraňuje odtoku hnisu. Velmi vzácnou, ovšem život ohrožující nákazou z pokousání je vzteklina. Většinou je přenášena liškami, netopýry, tchoři apod. Poranění od těchto zvířat či zdivočelých psů by se měla hlásit úřadům – mohou požádat o pomoc při hledání útočníka, aby mohl být podrobně vyšetřen.
Když kousne člověk člověka
Možná se to bude zdát trochu neobvyklé, ale ani pokousání člověkem, např. při pěstním souboji, není raritou. I v tomto případě je nutné co nejdříve začít s léčbou. Vysoká koncentrace bakterií v lidských ústech dokáže ránu pořádně zkomplikovat. Tyto mikroorganismy se usídlí v měkkých tkáních a často proniknou až do kloubu, což může vést k jeho úplnému zničení. Co je řešením?
- včasná diagnóza
- nitrožilní antibiotika
- chirurgická drenáž
- „vymytí“ kloubu
- odstranění zubu z rány
Alarmující stav
Příznaky toho, že rána potřebuje odborné lékařské ošetření, lze poznat většinou na první pohled. K těm nejčastějším patří:
- otok, zarudnutí a zvýšená teplota v okolí rány,
- bolest trvající více než 24 hodin,
- hnis vytékající z poranění,
- zvětšené lymfatické uzliny,
- ztráta pohyblivosti či citlivosti v postižené oblasti,
- únava, horečka, noční pocení, zimnice.
V rukou odborníka
- Lékař ošetří ránu a podrobně se zeptá na okolnosti zranění – o které šlo zvíře (druh, chování, očkování proti vzteklině), jaké bylo předlékařské ošetření, na váš zdravotní stav atd. Je rozhodující podat vakcínu proti tetanu, pokud jste byli naposledy očkováni před více než 5 lety. Poškození kostí a kloubů může včas odhalit rtg. vyšetření, čímž se zabrání vzniku velmi závažného zánětu kostní dřeně.
- Odborník ránu vymyje, odstraní zničené tkáně, kůži, krevní sraženiny a jiné cizí částečky, které jsou potenciálním zdrojem infekce. Je důležité včas zachytit příznaky zánětu lymfatických cév – červené pruhy táhnoucí se nahoru končetinou.
- Identifikace bakterie v ráně pomůže ke správnému výběru účinných antibiotik. U komplikovanějších pokousání se obvykle podávají nitrožilně, u mírnějších stačí ty v tabletové formě.
- Při poškození šlachy nebo kloubu je nutný chirurgický zásah. Tato poranění se nesmí podceňovat. Musí se zasáhnout co nejdříve, aby se zamezilo poruše funkce končetiny.
(bri)
Zdroj: www.assh.org