Když řídnou kosti
Kost postiženou osteoporózou můžeme přirovnat k jeskynnímu systému s dutinami a méně stabilními vnitřními opěrnými strukturami, které si můžeme představit jako krápníky. A jak krápníky slábnou a dutiny se zvětšují, zvyšuje si tím i riziko vzniku zlomenin.
Hrozí osteoporóza právě vám?
Už jen to, že trpíte artritidou, vaše riziko zvyšuje. Pokud jste navíc žena, prodělala jste menopauzu, kouříte, pijete alkohol nebo užíváte kortikoidy či antikonvulziva, máte cukrovku nebo některé ze střevních postižení, máte nedostatečnou pohybovou aktivitu nebo jste zaznamenali zlomeninu krčku stehenní kosti u svých rodičů, pak je načase zamyslet se nad změnou životního stylu.
Pohyb a zase jenom pohyb
Vzhledem k tomu, že trpíte artritidou, jste jistě na pravidelný pohyb zvyklí. Pozitivní aspekty cvičení na osteoporózu tedy můžete dobře zúročit. Cvičení zvyšuje svalovou sílu, zlepšuje kvalitu kostí a koordinaci, čímž se naopak snižuje riziko pádů. Pokud ale necvičíte, minerál ve vašich kostech ubývá a jejich pevnost se snižuje.
Myslete i na racionální stravu
Kromě cvičení je důležité myslet také na to, co jíte. K prevenci osteoporózy je obecně doporučovaný vápník, vitamin C a vitamin K, a opomíjet bychom neměli ani hořčík. Na druhou stranu se pokuste vyhnout fosfátům, neboť tyto látky na sebe navazují tolik důležitý vápník a zabraňují jeho vstřebávání.
A co vitamin D?
Tento vitamin je pro zdraví kostí jeden z nejdůležitějších, a pokud je ho v organismu nedostatek, mohou být důsledky poměrně závažné. Už u dětí vede snížená hladina vitaminu D k takzvané rachitidě neboli křivici, a u dospělých pak k bolestem kostí a kloubů, svalové slabosti, osteoporotickým zlomeninám a pádům. Podrobněji si o tomto vitaminu můžete přečíst v jednom z předchozích článků.
(pes)
Zdroj:
www.arthritisvic.org
www.osteoporoza.cz