Chronická žilní nedostatečnost je stav, při kterém jsou postiženy mechanismy zajišťující návrat žilní krve z dolních končetin zpět k srdci. S rozvojem tohoto onemocnění se postupně objevují jeho jednotlivé známky:
- křečové žíly (varixy),
- otoky dolních končetin,
- pocit těžkých nohou,
- kožní změny (změny zabarvení kůže, její ztenčení, olupování),
- ztráta ochlupení na bércích,
- změny na nehtech,
- bércové vředy.
Křečové žíly mohou znamenat více než jen vadu na kráse
Podle různých statistik se chronická žilní nedostatečnost vyskytuje až u 73 % žen a 56 % mužů a může významně snižovat kvalitu života. Krvácení z křečových žil je poměrně vzácné, jsou však popsány i případy úmrtí v přímé souvislosti s prasknutím křečových žil. Správná prevence a léčba jsou tedy více než namístě. Doporučuje se dodržovat vhodná režimová opatření (zamezit nadváze, vyhnout se dlouhému stání nebo sezení, nosit kompresní punčochy či podkolenky), podpořit odolnost žil léky, v případě potřeby lze také zvolit přístupy moderní cévní chirurgie.
Křečové žíly jako rizikový faktor žilní trombózy
Žilní trombóza je závažné onemocnění, jehož podstatou je krevní sraženina v žíle. Za normálních podmínek je v lidském těle udržován rovnovážný stav, při kterém nedochází ke zvýšené srážlivosti ani krvácení. Tato rovnováha je ovlivňována více faktory. K těm rozhodujícím pro vznik sraženiny patří zpomalení průtoku krve v žíle a tzv. snížená fluidita neboli tekutost krve. Zvýšená tendence ke srážení krve pak může vést ke vzniku žilní trombózy. Krevní sraženina v žíle narušuje průtok krve v této oblasti. Navíc může dojít k jejímu odtržení – krevním proudem pak může být zanesena až do plic a způsobit plicní embolii. Udává se, že každá desátá plicní embolie je smrtelná.
Křečové žíly vedou ke zpomalení průtoku krve, a jsou tak jedním z faktorů, který může představovat zvýšené riziko pro vznik žilní trombózy. Udává se, že v případě povrchních žil dochází u jedinců s křečovými žilami k žilní trombóze až 10× častěji.
Souvislost mezi infekcí covid-19 a trombotickými komplikacemi
Infekce covid-19 je spojována se zvýšeným rizikem žilní i tepenné trombózy. Tento takzvaně prokoagulační stav (stav, ve kterém je v těle vyšší tendence ke srážení krve) je zapříčiněn více skutečnostmi, například probíhajícím zánětem nebo imobilizací pacienta. Tímto je opět výše zmíněný rovnovážný stav posouván směrem k nadměrné srážlivosti.
Podpořte své žíly chytře!
Abychom podpořili návrat porušené rovnováhy zpět do normálního stavu a snížili tak riziko trombózy, můžeme využít efektu flavonoidů. Ty vyživují cévní stěnu a příznivě ovlivňují cévní výstelku a napětí žilní stěny. Mají také pozitivní vliv na průtok krve. Přírodním zdrojem flavonoidů jsou různé potraviny – od ovoce přes zeleninu až po různé byliny. Abychom tělu dodali flavonoidy v dostatečném množství, můžeme je užívat ve formě volně prodejných venotonik – přípravků určených pro podporu žil. Vyzkoušet můžete např. Diozen.
(viv)
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28112026/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164218/
https://www.angiochirurgie.cz/onemocneni-zil/trombozy-a-zanety-zil/
https://www.alterna-medica.cz/fotky28703/DULEZITE/FLAVONOIDY.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7224653/
https://www.bbc.com/news/health-52662065