Neplodnost jako důsledek životního stylu?
V mnoha případech je neštěstí bezdětných párů způsobeno životním stylem. Existuje tisíc a jeden faktor v našem životním prostředí, které poškozují plodnost.
Existuje stav nazývaný lékaři syndrom polycystických ovarií, anglicky PCOS (polycystic ovary syndrome). Tento syndrom postihuje až 5 % žen všech ras na celé zeměkouli.
Příznaky
Tento syndrom se může projevovat jedním nebo více následujícími znaky:
- poruchy menstruace – dlouhý cyklus, nepravidelný nebo žádný;
- neplodnost – obvykle z chronického dlouhodobého nedozrávání vajíček;
- hirsutismus – zmnožené ochlupení, často mužského typu;
- ztráta vlasů – řídnoucí a slabé vlasy na hlavě, obvykle na temeni;
- akné, mastná pokožka;
- obezita – až polovina žen s PCOS je obézní;
- deprese;
- zhrubnutí hlasu.
Některé z těchto příznaků (akné a mastná kůže, poruchy cyklu) jsou i typickými projevy puberty, v kterémžto případě jsou přechodné povahy a nemají s PCOS nic společného.
Diagnostika
Ačkoli mnohé ženy postižené PCOS nemají s plodností potíže, jsou neplodnost a poruchy menstruace nejčastějším důvodem, pro něž ženy vyhledají lékařskou pomoc. Méně často vede k vyhledání pomoci samotné výrazné ochlupení. Podezření na PCOS lze snadno vyslovit již na základě rozhovoru. Velkou výtěžnost má gynekologem provedené ultrazvukové vyšetření břicha s nálezem četných "cyst" (které jsou ve skutečnosti nedozrálými vaječnými folikuly). Diagnózu může potvrdit stanovení hladin pohlavních hormonů.
Příčiny
Ačkoli mechanismus vzniku syndromu není znám, víme již dobře, že má silný vztah k inzulinové rezistenci, obezitě, cukrovce. To jsou všechno komplikace moderního životního stylu – přemíra jídla, málo pohybu. Vznik potíží je pravděpodobně dán poruchou dozrávání vajíček vinou narušené hladiny luteinizačního hormonu anebo snad ještě častěji zvýšenou hladinou inzulinu. Vyšší hladina inzulinu je nejčastěji vyvolána nedostatečnou tělesnou aktivitou a nevhodnou stravou. Roli může hrát i chronický zánět a četné další hormonální poruchy, často spojené s přebytkem tukové tkáně, která zpracovává steroidní hormony.
Léčba
Při výběru vhodné léčby je třeba se řídit tím, co pacientku nejvíce trápí nebo jaké projevy má v jejím případě syndrom PCOS. K dispozici nejsou výzkumy provedené na velkém množství pacientek, takže některé detaily ohledně léčby nejsou ještě zcela široce uznávány. Je však jasné, že dosažení normální váhy, aktivní životní styl a vhodná, racionální strava prospějí drtivé většině postižených žen. U mnoha z nich je to dostačující terapie, která je s to obnovit porušené funkce organismu.
Komplikace
Ženy s PCOS mají velké riziko hyperplazie endometria (chorobného zbytnění výstelky dělohy) a rakoviny dělohy. Dále jim hrozí rozvoj obezity, cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, poruchy krevních tuků (cholesterol) a z toho vyplývající riziko infarktu, mrtviček, … Časté jsou potraty, autoimunitní zánět štítné žlázy s nutností brát hormony a také akantosis nigricans – skvrny tmavé kůže v podpaží, v oblasti ohanbí a zezadu na krku.
Syndrom PCOS je zajímavou jednotkou, která poukazuje na to, jak je moderní styl s nestřídmým jídlem a nedostatečným pohybem nebezpečný. Jsme zvyklí slýchat o riziku mrtvice nebo infarktu u obézních lidí, málo se však ví o tom, že neplodnost a gynekologické obtíže mohou být projevem stejného problému. Na druhou stranu nám toto poznání dává do ruky silnou zbraň – PCOS lze dobře léčit, a není to léčba nijak komplikovaná či drahá. Pohyb a pestrá, zdravá strava – to jsou i v tomto případě účinné léky schopné prokletí neplodnosti překonat.
(shmt)