Neplodnost a genetika: jak spolu souvisejí?
Po rodičích můžeme zdědit barvu očí, výšku nebo povahu. Ale je také neplodnost dědičná? Genetika není odpovědná za všechna onemocnění, ale vliv na plodnost mužů i žen jistě má.
Genetika zvyšuje riziko...
Pokud žena trpí například endometriózou, je zvýšené riziko, že se stejné onemocnění objeví i u její dcery. Není pravidlem, že potomci onemocní vždy. Genetika stanoví pouze míru pravděpodobnosti, s jakou se onemocnění v rodině vyskytne.
Endometrióza postihuje asi 10 % žen. Onemocnění se nemusí nijak projevovat a žena k lékaři přijde, až když má problémy s plodností. Některé ženy si stěžují na bolesti v pánvi, bolestivý pohlavní styk nebo menstruaci. Příčinou je okrsek děložní tkáně, který se nachází na jiném místě v těle. Roste mimo dělohu v břiše nebo v pánvi. Léčí se buď podáváním hormonů, nebo operací.
Jiným onemocněním, které si ženy mohou předávat z generace na generaci, je syndrom polycystických ovarií.
Dědičnost a faktory vnějšího prostředí...
Existuje několik problémů, které se za dědičné nepovažují. Nízká kvalita vajíček je dána jejich stárnutím, které je přirozené u každé ženy. Zablokované nebo zničené vejcovody vznikají jako komplikace po prodělaném zánětu a mezi nemoci genetického původu je zařadit nelze. Většina příčin poruch ovulace nesouvisí s dědičností, ale spíš se životním stylem a dietou.
U mužů se genetika projevuje vzácně. Někdy vede ke sníženému množství spermií nebo k jejich špatné pohyblivosti. Onemocnění známé jako varikokéla může být také dědičné. Je to stav, kdy se žíla zásobující varle prodlužuje a rozšiřuje. Obecně jsou ale mnohem důležitější faktory, které na muže působí zvenku.
Na dědičnost se svádí mnoho obtíží, ale rozhodující je, jak odpovědně bude ke zdraví přistupovat každý z nás. Pokud budeme dodržovat zásady zdravého života, můžeme se spolehlivě vyhnout řadě onemocnění.
(nes)