Neplodnost: Téma, na které už nejste sami
Neschopnost počít přirozenou cestou dítě je stále ožehavějším a aktuálnějším tématem současné doby. Jak je na tento čím dál častější jev aktuálně pohlíženo veřejností? Co nabízí současná medicína? Jak vypadá moderní klinika, která vám může dopomoci k vytouženému miminku?
Neschopnost počít přirozenou cestou dítě je stále ožehavějším a aktuálnějším tématem současné doby. Jak je na tento čím dál častější jev aktuálně pohlíženo veřejností? Co nabízí současná medicína? Jak vypadá moderní klinika, která vám může dopomoci k vytouženému miminku?
Pod pojmem neplodnost si většinou představíme nemožnost otěhotnění po pravidelném nechráněném pohlavním styku. V mnoha západních zemích je pár považován za neplodný, pokud se početí nepodaří v průběhu 12 měsíců, kdy partneři nepoužívají žádnou formu antikoncepce. Je tak ale označován i stav, kdy žena nezvládá donosit plod až do jeho zralosti.
Statistiky v ČR
U nás se dlouhodobě nedaří otěhotnět přibližně 15 % párů – a toto číslo stále vzrůstá. Ve 35 % je příčina na straně ženy, ve 35 % je problém u muže, ve 25 % jde o kombinaci potíží (tedy u páru celkově) a v 5 % se lékařům příčinu nepodaří odhalit.
Důvody neplodnosti
Ženy
- Ovulace – Ženy mohou mít problémy s ovulací, tj. s cyklickým uvolněním zralého vajíčka. Tyto potíže jsou nejčastějším důvodem ženské neplodnosti a schovává se za nimi celá další skupina příčin, jako je syndrom polycystických ovarií, předčasná menopauza, špatná kvalita vajíčka, poruchy štítné žlázy, chronická onemocnění, jako je AIDS či rakovina, vystupňovaný stres a další.
- Geny – Absence či poruchy některých genů vedou také ke snížené plodnosti ženy.
- Neprůchodnost vejcovodů či obtíže s dělohou – Jde o stav, kdy je vajíčku zabráněno putovat z vaječníku do cílové dělohy. Důvodů těchto pomyslných barikád ve vejcovodech může být opět několik, například endometrióza, v minulosti prodělaná operace pohlavních orgánů nebo nezhoubný nádor.
- Medikace – Na vině mohou být i léky. Chronické užívání nesteroidních antiflogistik, mezi něž patří třeba i ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová, se také může podílet na ženské neplodnosti. Stejně tak z tohoto pohledu může být škodlivá chemoterapie, radioterapie či zneužívání některých substancí, jako je marihuana a jiné návykové látky.
- Stres – Psychická (ne)pohoda může mít na potíže s početím miminka velký vliv. Snažte se proto hodně odpočívat a nevzdávat své snahy v případě, že se „to“ třeba hned nevede podle vašich plánů a představ.
Muži
- Spermie – Jejich kvalita je v 75 % příčinou mužské neplodnosti. Může se jednat o malé či nulové množství spermií, jejich nedostatečnou pohyblivost nebo atypický tvar. Příčinami těchto vad může být například prodělaný zánět varlat nebo příušnice v dětství. Potíže způsobuje také pravidelné přehřívání varlat, ozařování, diabetes či některé léky včetně anabolických steroidů a samozřejmě zneužívání návykových látek, jako je marihuana či kokain.
Léčba šitá na míru
To, jak bude terapie neplodnosti probíhat, záleží na příčině daných potíží. Téměř ve všech případech je na začátku doporučováno zvýšení frekvence pohlavního styku na dva až tři akty za týden. Ne více, pak totiž kvalita spermatu naopak klesá. Léčebné možnosti zahrnují řešení lékové, chirurgické, použití metod asistované reprodukce či dárcovství, případně kombinace všech těchto zásahů.
Nelze si nevšimnout, že obtíží s otěhotněním přibývá. Zároveň se však objevují stále nové diagnostické i léčebné možnosti a lékařské metody, které se neustále zdokonalují. Obavy proto nejsou na místě. Důležité je řešit potíže včas. Neobávejte se svěřit do rukou takových odborníků, kteří vám kromě špičkové zdravotní péče nabídnou i lidský a osobní přístup.
Zdroj: Nordqvist C.: Co je to neplodnost? Co ji způsobuje a jak se léčí? 2014, dostupné na www.medicalnewstoday.com