Správný výběr kompresivních punčoch aneb Na velikosti záleží
Jednoduchým a stále více rozšířeným způsobem léčení všech stadií chronické žilní nedostatečnosti je nošení kompresivních punčoch. Jejich účinek tkví v tom, že napomáhají návratu krve směrem zpět k srdci. Pro využití jejich pozitivního přínosu je však potřebné vybrat správnou velikost i typ punčochy.
Používání kompresivních punčoch přispívá ke snižování bolesti, tíhy, tlaku a otoku nohou. V žilním systému totiž kompresivní punčochy snižují stupeň nedomykavosti žilních chlopní. Omezují tak rozšiřování cév a napomáhají zpětnému proudění krve z dolních končetin směrem k srdci. Pomůcky dostupné na současném trhu fungují na principu takzvaného sestupného gradientu. V principu to znamená, že největší tlak je vyvíjen v oblasti kotníku a v oblasti bérce a stehna se snižuje. Právě díky tomuto mechanismu je usnadněn odtok krve z dolní končetiny. Kompresivní punčochy jsou tak skvělou pomůckou při terapii chronické žilní nedostatečnosti, křečových žil, otoků nebo v prevenci vzniku krevní sraženiny (trombózy) po operačním zákroku.
1. Výběr správného typu
Kompresivní punčochy existují v několika třídách, které se liší podle velikosti tlaku vyvíjeného v oblasti kotníku:
- Kompresní třída A (10–17 mmHg). Punčochy s nejnižším stupněm komprese zlepšují krevní oběh, působí v prevenci vzniku křečových žil, zabraňují vzniku občasných otoků a zmírňují pocit bolesti a tíhy nohou. Jsou tak vhodnou volbou pro krátké výlety nebo kancelářskou práci.
- Kompresní třída I (18–21 mmHg). Punčochy první kompresní třídy zmírňují projevy žilní nedostatečnosti a napomáhají ke snížení pocitu únavy a bolesti nohou. Spolu s kompresní třídou A jsou často doporučovány pro zmírnění otoků dolních končetin v těhotenství.
- Kompresní třída II (23–32 mmHg). Druhá kompresní třída je nenahraditelnou součástí kompresivní terapie. Tento typ punčoch může být kromě terapie chronické žilní nedostatečnosti využit pro dlouhé lety nebo v prevenci žilní trombózy u jedinců po chirurgickém zákroku.
- Kompresní třída III (34–46 mmHg). Třetí kompresní třída se kromě výše zmíněných problémů využívá také při zmírnění projevů lymfedému, jehož podstatou je hromadění tkáňového moku v důsledku poruch mízního systému.
- Kompresní třída IV (> 49 mmHg). Tyto punčochy jsou využívány především u jedinců se závažnou formou chronické žilní nedostatečnosti, u rizikových pacientů po chirurgickém zákroku nebo u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko.
2. Výběr správné velikosti
Při nákupu oblečení vybíráme vždy takové kousky, které nám nejlépe sedí. V případě kompresivních punčoch by tomu nemělo být jinak. Nesprávná velikost punčoch totiž představuje nejen problém při oblékání a svlékání, ale také omezuje jejich léčebný účinek. Při určování správné velikosti tak vždy věnujte pozornost měření. Není to nijak složité, vystačíte si s obyčejným krejčovským metrem.
Měření provádějte nejlépe po ránu, v průběhu dne končetiny natékají. Změřte všechny body, které vyžaduje tabulka velikostí daného výrobku. V případě punčoch pro dolní končetiny je nejdůležitější obvod nad kotníkem, pod kolenem a přibližně 5 centimetrů pod rozkrokem. Pokud jsou rozměry vašich končetin nestandardní, nezoufejte, některé firmy pro vás vyrobí kompresivní punčochy na míru.
Výběr správných punčoch někdy bývá tak trochu alchymie. Pokud si nevíte rady s tím, jaké punčochy jsou pro vás vhodné, určitě neváhejte a obraťte se na svého lékaře.
(holi)
Zdroj: www.compressionpoint.com/how-to-size-compression-socks/
www.compressionstockings.co.uk/blog/how-to-size-compression-socks.html