Správné nošení kompresivních punčoch není žádná věda
Aplikace této zdravotní pomůcky bývá provázena častými dotazy. Kolik hodin denně je nosit? A jak dlouho?
Aplikace této zdravotní pomůcky bývá provázena častými dotazy. Kolik hodin denně je nosit? A jak dlouho? Vše záleží na důvodu, pro který punčochy používáte.
Pro krásné nohy
V případě, že kompresivní pomůcku využíváte kvůli nevzhledným křečovým žilám, půjde nejspíše o řešení doživotní. Punčochy byste měli nasazovat nejlépe od prvních ranních krůčků a odkládat je až těsně před ulehnutím. Jelikož jejich nošení může být hlavně zpočátku nepohodlné, zkuste začínat pouze s několika hodinami denně. Po přivyknutí lze dobu postupně prodlužovat. Pro někoho bývají tyto punčochy velmi nepříjemné především v horkých letních dnech. Ale aby se z jejich nošení čerpaly veškeré benefity, je nezbytné brát si je i v takových podmínkách. V případě, že je kvůli nim vaše kůže suchá, mažte si nohy večer hydratačním krémem.
Doléčení po operaci
Pro řešení křečových žil existují i další, méně konzervativní metody:
- Skleroterapie. Pokud podstoupíte tento zákrok, bude vám doporučeno nosit kompresivní punčochy 24 hodin denně alespoň 2 až 7 dní. Pak je vhodné je s možnými přestávkami používat ještě 2 až 6 týdnů. Přesná časová rozmezí záleží na konkrétním případu a na zvyklostech pracoviště. Komprese po skleroterapii podporuje účinky terapie a díky ní můžete dosáhnout nejlepších možných výsledků. Po odstranění některých žilek touto metodou je ale nutné brát v potaz, že křečové žíly jsou onemocněním veškerého žilního systému, a proto je doporučováno nosit kompresivní punčochy i preventivně po zákroku, abyste předešli vzniku dalších nepěkných žilek.
- Operační řešení. Ani chirurgické řešení se neobejde bez kompresivní terapie, která většinou probíhá několik měsíců po zákroku (2–3 měsíce).
Kdy komprese ještě pomáhá
- Hluboká žilní trombóza. V tomto případě je kompresivní terapie využívána jako podpůrná metoda. Kromě cvičení je pacientům doporučeno nošení punčoch po dobu až dvou let. Jejich používání je především preventivním opatřením proti vzniku komplikací.
- Chronická žilní insuficience. Zde je možné punčochy nosit při zvýšené aktivitě (např. sportování), při dlouhodobém stání nebo je nošení doporučeno na celý den, podobně jako je tomu v případě křečových žil.
- Hospitalizace. Kompresivní punčochy jsou předepisovány také lidem se zdravým žilním systémem, a to v případě, kdy je čeká nějaká operace a s ní spojená delší doba na lůžku. I v této indikaci je komprese nutná především jako prevence a používají se pro ni speciální antiembolické punčochy. Ty má pacient nasazeny zpravidla od rána operačního dne a může je sundat ve chvíli, kdy přestane být většinu času upoután na lůžko. Měl by je tedy mít i přes noc a odkládat je jen v průběhu hygieny. Vše samozřejmě záleží na typu operačního výkonu.
Při používání kompresivních punčoch je však vždy nutná konzultace s ošetřujícím lékařem, jelikož každá diagnóza je jiná, stejně jako reakce organismu na tuto pomůcku.
(boba)
Zdroj:
http://www.nhs.uk/Conditions/Varicose-veins/Pages/Treatment.aspx
www.zilniporadna.cz