Nosní polypy se objevují v kterémkoliv věku, častěji však v dospělosti. Jedná se o měkké výrůstky či zduření nosní sliznice a vedlejších nosních dutin. Nebolí, a pokud jsou malé, nemusíte o nich vůbec vědět, protože vám nemusí způsobovat žádné potíže. I když se může zdát, že jsou banálním onemocněním, mohou však své nositele značně potrápit a rozhodně není dobré je podceňovat. Proč?
Nosní polypy jsou spojeny zejména s projevy atopie
Určitě se ptáte, zda takové výrůstky nemohou být určitá forma zhoubného nádoru. Dobrou zprávou je, že nosní polypy sice rostou ze sliznice jako hrozny, známkou rakoviny však nejsou. Vyvíjejí se na základě chronického dráždění, opakujících se infekcí a zánětů v nosní dutině a ve vedlejších nosních dutinách. S tímto faktem jsou spojeny projevy atopie a další zdravotní obtíže, které zvyšují riziko výskytu nosních polypů. Mezi ně patří například:
- astma,
- alergická rýma,
- chronický zánět vedlejších nosních dutin,
- cystická fibróza,
- nedostatek vitaminu D,
- výskyt nosních polypů v rodině.
V případě spoluvýskytu s projevy atopie vedou k bludnému kruhu: Pokud trpíte astmatem, nejenže máte vyšší riziko vzniku nosních polypů, ale zároveň vám jejich výskyt může příznaky astmatu velmi zhoršovat.
Další komplikací je, že se při nich může rozvinout obstrukční spánková apnoe, která se vyznačuje zástavami dechu během spánku. Lidé trpící touto nemocí si poté stěžují na velkou únavu, denní poklimbávání, časté noční probouzení či chrápání.
Přítomnost nosních polypů také může vést k opakovaným a bolestivým zánětům vedlejších nosních dutin.
Jaké příznaky mohou upozornit na nosní polypy?
Jestliže máte nosní polypy velké nebo jich máte mnoho, mohou vám způsobovat nepříjemné potíže. Je to způsobeno tím, že přestane docházet k normálnímu proudění vzduchu a odvodu tekutiny a hlenu z nosních dutin. Na sliznici dále dochází k dalšímu dráždění. O nosní polypy se může jednat, pokud trpíte:
- na nosní neprůchodnost a pocit ucpaného nosu,
- potížemi s dýcháním nosem s nutností dýchat ústy,
- rýmou,
- ztrátou chuti a zhoršením čichu,
- častým krvácením z nosu,
- tlakem či bolestí v obličeji.
I když se tyto příznaky objevují i u běžného nachlazení, v případě jejich spojitosti s nosními polypy můžete zaznamenat jeden zásadní rozdíl: vaše potíže trvají mnohem déle a mohou se postupně zhoršovat.
Léčba nosních polypů existuje. Polypy se však mohou vracet
Pokud u sebe poznáváte některý z výše uvedených příznaků, obraťte se na svého praktického lékaře. Další vyšetření a léčba probíhají v ambulanci ORL specialisty.
Možnosti léčby jsou různé a jednou z nich je užívání nosního spreje s obsahem kortikosteroidů, případně užívání kortikoidů v podobě tablet. Později se může přistoupit k chirurgickému odstranění polypů pomocí endoskopické techniky. Úskalím léčby nosních polypů ovšem je, že se mohou vracet a nepříjemné potíže způsobovat opakovaně.
Momentálně se mezi nové způsoby léčby zařadila takzvaná biologická léčba, která se zaměřuje na jádro problému a je dobře tolerována. Jejím principem je využití monoklonální protilátky, která zasahuje do určitých reakcí v lidském organismu. To vede k potlačení zánětu, zmenšení nosních polypů a zmírnění jejich projevů. Rozhodnutí o nasazení této léčby závisí na závažnosti vašich potížích, úspěšnosti případné dřívější léčby a na zhodnocení vašeho stavu lékařem.
Jak vzniku nosních polypů předcházet?
Pokud jste ve zvýšeném riziku výskytu nosních polypů, je nesmírně důležité, aby se vám dostávalo správné léčby a dobré kontroly nad samotným onemocněním. Dále vám může pomoci nosní sprej se slanou vodou, který pořídíte v každé lékárně a který vám pomůže udržovat dostatečnou hygienu nosní dutiny. Vhodné je také zvlhčovat vzduch v domácnosti a vyvarovat se dýchání dráždivých látek či jejich výparů. Základy preventivních opatření dotváří také hygiena rukou, která přispívá ke snížení výskytu infekčních onemocnění v oblasti dýchacích cest.
(nit)
Zdroje:
https://asthma.ca/get-help/living-with-asthma/nasal-polyps/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nasal-polyps/symptoms-causes/syc-20351888