Pokud potíže trvají příliš dlouho…
Ačkoliv nově dostupné léky výrazně zmírňují nevolnost i zvracení, anticipační (podmíněná) a opožděná nevolnost a zvracení zůstávají u pacientů podstupujících chemoterapii stále velkým problémem. Pokud potíže trvají delší dobu či mají závažnější průběh, mohou mít pro pacienta neblahé důsledky. Mohou znamenat:
- ztrátu vody a iontovou nerovnováhu,
- snížení příjmu potravy s následným hubnutím,
- ztrátu tělesné síly a únavu,
- poranění jícnu s možným krvácením při opakovaném zvracení.
Ze studií vyplývá, že již jediná epizoda nevolnosti a zvracení významně zhoršuje kvalitu života pacientů oproti těm, kteří absolvují chemoterapii bez těchto nepříjemných zážitků. Samotná léčba rakoviny a fyzické následky vedlejších účinků chemoterapie mohou vyvolávat otázky, zda má léčba smysl, a dokonce se může stát, že pacient další podání chemoterapie odmítne. Fyzický stav má navíc i psychický dopad na nemocného. Zhoršuje se u něj schopnost aktivně pracovat a aktivně odpočívat, v některých případech omezují pacienti kontakt s rodinou, přáteli či kolegy, protože v jejich společnosti jsou jim nevolnosti nepříjemné.
Moderní antiemetika a jejich vliv na léčbu
Schválením léků působících proti nevolnosti a zvracení (antiemetik) v 90. letech došlo k dramatickému zlepšení kvality života pacientů podstupujících chemoterapii. Studie z roku 1979 ukázala, že u pacientů s rakovinou léčených placebem 83 % trpělo nevolností a 78 % zvracením a že léčba antiemetiky, dostupnými v té době, významně nezměnila výskyt, závažnost nebo trvání nevolnosti a zvracení. Po zavedení moderní antiemetické léčby však došlo ke snížení výskytu nevolností na 35 % a zvracení na 13 % v prvních 24 hodinách od podání chemoterapie.
Studie posledních let se soustředí na přípravek označovaný jako NEPA. Jedná se o kombinovaný antiemetický lék, který se používá k prevenci akutní a opožděné nevolnosti a zvracení vyvolané chemoterapií. Přes 90 % dotazovaných pacientů netrpělo zvracením v průběhu či po skončení chemoterapie. U 84 % pacientů zároveň nebylo třeba podávat další antiemetika v prvních 24 hodinách po podání chemoterapie. Tento lék pomáhá bojovat prosti nevolnosti a zvracení, omezuje nutnost další antiemetické léčby a zlepšuje kvalitu života pacientů ve všech fázích chemoterapie.
Cílená prevence zvracení a nevolností může zkvalitnit život během chemoterapie. Pacient v dobré fyzické i duševní kondici snáší léčbu lépe než ten, který je vyčerpaný a demotivovaný. Současně s chemoterapií lékaři podávají antiemetika, která by měla potlačit nevolnosti a zvracení na minimum. Pokud však potíže trvají déle než jeden den nebo pokud vám brání v příjmu tekutin a potravy, nebojte se požádat lékaře o pomoc.
(mraf)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3898599/
https://www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kvalita-zivota-lekar/nezadouci-ucinky-lecby/nezadouci-ucinky-na-git/nevolnost-a-zvraceni-pri-onkologicke-lecbe/
https://pdfs.semanticscholar.org/8578/b9e4dbc88f32b24c6de6e0871e77da5be345.pdf
https://cancerworld.net/spotlight-on/relentless-and-debilitating-why-is-nausea-still-a-problem-and-how-can-we-do-better/
http://www.bloodjournal.org/content/130/Suppl_1/2180?sso-checked=true
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26697988