Nová vakcína proti mononukleóze na obzoru
Infekční mononukleóza by se mohla dočkat nové vakcíny, která zabrání jejímu šíření. Mononukleóza je virové onemocnění způsobené virem Epstein-Barrové z rodiny herpesvirů.
EB virus
Virus Epstein-Barrové (EBV) je jedním z nejčastějších lidských virů. Téměř všichni dospělí v rozvinutých zemích se s tímto virem setkali a byli jím infikováni. U 30–40 procent dospívajících se rozvinula infekční mononukleóza.
#IMG#Infekce EBV probíhá často bez příznaků (asymptomaticky), může však také proběhnout jako infekční mononukleóza. Virová nákaza je spojena rovněž s některými onemocněními lymfatického systému, jako jsou leukemie a lymfomy. Tato onemocnění se vyskytují především u pacientů s oslabeným imunitním systémem (po transplantacích, při dlouhodobých onemocněních, po léčbě nádorových onemocnění). Přestože jsou EBV infekce velmi časté, je studie belgických vědců z prosincového vydání z roku 2007 časopisu The Journal of Infectious Diseases první studií, která se zabývá vakcínou proti EBV.
Výsledky studie
Studie belgických vědců prokázala účinnost vakcíny proti EBV viru. Tato vakcína snižovala riziko onemocnění z deseti procent u kontrolní skupiny na dvě procenta u skupiny očkovaných jedinců.
Cílem vakcíny se stal glykoprotein 350, který usnadňuje vstup EB viru do buněk imunitního systému. V klinických zkouškách se jedinci, kteří byli v minulosti nakaženi EBV, naočkovali třemi dávkami. V kontrolní skupině bylo použito placebo – tedy látka, která sama o sobě nemá léčebné účinky a její účinnost záleží pouze na tom, jak silně je ovlivněna psychika očkovaného jedince a s ní i jeho imunitní funkce.
Účinnost vakcíny prokázána
Obě skupiny byly v následujících osmnácti měsících sledovány. Příznaky infekce virem Epstein-Barrové se objevily u deseti procent respondentů očkovaných placebem, ale pouze u dvou procent očkovaných účinnou látkou. Z toho vyplývá, že vakcína může snížit pravděpodobnost onemocnění infekční mononukleózou až pětkrát.
Účinná vakcína proti infekční mononukleóze by také mohla být významným krokem dopředu ve výzkumu prevence a léčby vážnějších onemocnění spojených s EBV, jako jsou leukemie a lymfoproliferativní onemocnění.
Tyto slibné výsledky nabízejí možnost prevence a léčby infekční mononukleózy, pro kterou prozatím vhodná léčba neexistuje. Vakcína by také mohla snížit socioekonomický dopad, který onemocnění s následným oslabením imunity a z něj plynoucími komplikacemi zanechává. Nové poznatky by se tak měly stát stimulem pro další výzkum a rozsáhlejší klinické testy zkoumající možnosti prevence a léčby onemocnění spojených s EBV.
(hak)
Zdroj: The Journal of Infectious Diseases, ScienceDaily.com