Nové léky na cukrovku vsází na ledviny, navíc se po nich hubne!
Léta probíhající cukrovka ohrožuje zdraví mnoha orgánů. Ne vždy je ale jednoduché udržet hladinu krevního cukru (glykémii) v mezích normy. Medicínský výzkum se proto soustředí na odhalení nových možností terapie diabetu, které by mohly tu současnou účinně doplnit.
Nové léky jsou na trhu necelý rok
Mezi nejnovější antidiabetika, léky užívané k terapii cukrovky, patří tzv. SGLT2 inhibitory. Tyto nadějné léky si na český trh prorazily cestu poměrně nedávno, v létě roku 2014. Ve Spojených státech amerických jsou využívány ještě o rok déle.
Nadbytečný cukr se vyloučí močí
SGLT2 inhibitory jsou vhodné pro diabetiky II. typu. Mohou být podávány samostatně nebo v kombinaci s dalšími antidiabetiky či inzulínem. Jejich složitý název je odvozen od tzv. SGLT2 transportéru, struktury, která v ledvinách za normálních okolností vstřebává glukózu zpět do krve a zabraňuje tak jejím ztrátám močí. Diabetik má však glukózy v krvi nadbytek, a tak je její vylučování naopak prospěšné. SGLT2 inhibitory proto popsanou funkci transportéru blokují a podporují tak vylučování glukózy do moči, čímž klesne její množství v krvi.
Během léčby se hubne
Výhodou terapie SGLT2 inhibitory je, že nezáleží na příčině zvýšených hodnot krevního cukru. Je jedno, jestli je důvodem snížená tvorba inzulínu, nebo nedostatečná odpověď tkání na jeho působení, léky v obou případech upraví množství glukózy v krvi. Tím se nejen sníží nebezpečí vzniku zdravotních komplikací, které vznikají v důsledku zvýšené glykémie, ale zlepší se také citlivost tkání na inzulín a činnost buněk, které tento hormon ve slinivce tvoří. Další nespornou výhodou těchto moderních antidiabetik je fakt, že prokazatelně snižují tělesnou hmotnost a příznivě ovlivňují krevní tlak.
Úskalí terapie
Zvýšené množství cukru v moči může způsobovat častější močové a genitální infekce, které se objevují u 3–4 % uživatelů. Aby byla léčba SGLT2 inhibitory úspěšná, dotyčný nesmí mít narušenou funkci ledvin.
SGLT2 inhibitory mohou pomoci diabetikům, u kterých bylo dosavadní léčbou velmi obtížné zabránit výrazným výkyvům hladiny krevního cukru. Ptejte se svého lékaře, zda je tento typ léčby vhodný také pro vás.
Zdroj: www.diabetesincontrol.com