V současnosti jsou k dispozici dokonce čtyři nová léčiva na ředění krve, přesněji řečeno zabraňující srážení krve, odborně nazývaná nová orální antikoagulancia a často označovaná zkratkou NOAC. Účinkují na základě působení jiných mechanismů než starší, tradiční léčba. Klinické studie a data z reálné praxe potvrzují účinnost a bezpečnost těchto přípravků.
Rizika protisrážlivé léčby se snižují
U všech protisrážlivých léčiv vzniká nebezpečí zvýšené krvácivosti. Léky zpomalují vznik krevních sraženin. To je sice užitečné, když existuje obava, že by mohla vzniknout sraženina a ucpat přívod okysličené krve do některého z vitálních orgánů, méně však v případě, že dojde ke zranění. Tehdy je totiž třeba, aby rána přestala krvácet a začala se srážením krve zacelovat.
U některých nových léků je nicméně riziko krvácivosti výrazně nižší než u dosud podávaného tradičního přípravku. Navíc tělo tyto látky nezadržuje dlouho, což je v tomto ohledu výhodou.
Jednoduché užívání
Nová protisrážlivá léčba má oproti té starší kromě vyšší bezpečnosti ještě řadu dalších výhod, například:
- Kontrola krevní srážlivosti pomocí krevních odběrů se při jejich užívání nemusí provádět zdaleka tak často jako dříve, což ocení zejména méně pohybliví jedinci.
- Pacienti, kteří je užívají, už nemusejí omezovat svůj jídelníček kvůli množství vitaminu K. Tento vitamin totiž ovlivňuje účinnost staršího léčiva, protože principem jeho působení je právě blokace jeho účinku v organismu. Při starší léčbě je třeba dodržovat opatření k omezení kolísání aktivity léčiva v důsledku příliš velkého příjmu potravin s obsahem vitaminu K. K určení jeho správné dávky se užívá tzv. protrombinový neboli Quickův test. Jeho výsledek je udáván jako INR (International Normalized Ratio), jehož hodnoty by se měly pohybovat v rozmezí stanoveném lékařem. Na účinek nových léčiv nemá příjem vitaminu K žádný vliv.
- Při jejich užívání se není nutné obávat ani dalších běžných léků či doplňků stravy. Zatímco účinek staršího léčiva ovlivňuje celá plejáda látek, z nichž některé jsou poměrně běžné, jedny ho zesilují, což vede k větší krvácivosti, jiné naopak oslabují, což vede ke snížení jeho účinku. U nových léků je třeba být obezřetný jen u několika málo léků na předpis.
(mir)
Zdroj:
https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/features/warfarin-new-blood-thinners#1