Špatně spíte? Pozor!
Tým lékařů z výzkumného institutu McGillovy univerzity v Kanadě se zaměřil na psychiku nastávajících otců. Následně přišel se zajímavým zjištěním: více než 13 % budoucích tatínků má náznaky deprese. Vědci se u nich zaměřili na faktory, jako jsou:
- nálada,
- fyzická aktivita,
- kvalita spánku,
- stres související s financemi během třetího trimestru těhotenství jejich partnerky.
Muži, kteří měli problémy se spánkem, byli k depresi náchylnější. To je důležitý poznatek, protože kvalitní odpočinek bývá v prvních letech života dítěte pro rodiče nedostatkovým zbožím. Vědci také zjistili, že deprese v předporodním období je nejsilnějším spouštěčem deprese po porodu. Zásadním krokem v prevenci poporodních depresí otců je tedy dostatečná osvěta a uvědomění si tohoto stavu ještě před příchodem potomka na svět.
Co „pálí” muže nejvíc?
Těhotenství partnerky je pro partnera zátěžovou situací na mnoha frontách. Muži si uvědomují, že na jejich bedrech bude ležet velká zodpovědnost, především po finanční stránce. Ne všichni jsou na ni připraveni. Dalším náročným úkolem je i zvládání ženských emocí. Ty jsou v těhotenství a po porodu výraznější než obvykle. Muži nevědí, jak se ve vypjatých situacích chovat – vidí totiž najednou partnerku v jiném světle než před těhotenstvím.
Nastávající otcové mají také většinou problém o svých negativních pocitech hovořit. To, že trpí úzkostmi nebo obavami o fungování rodiny, považují za selhání. Pokud se však nikomu se svými problémy nesvěří, zbytečně ohrožují partnerský vztah i sžívání nové rodiny.
Místo úlevy vyčerpání
Deprese se paradoxně nevyhýbá ani mužům, kteří s partnerkou o dítě dlouho usilovali. Očekává se od nich nadšení a úleva, ale právě je může zasáhnout emocionální vyčerpání. Když se k tomu přidají obavy z nové role a nejistota, deprese se mohou dostavit prakticky kdykoliv. Muži mají v tomto ohledu nevýhodu oproti svým těhotným partnerkám, které mohou problémy „svést“ na hormony.
Kde hledat pomoc?
Nastávající i novopečení otcové mohou vyhledat podporu například u Ligy otevřených mužů (LOM). Muži si uvědomují svou nezastupitelnou roli v péči o dítě a kladou na sebe vysoké nároky. Je ale důležité, aby také věděli, že si mohou říct o podporu a pomoc. LOM pořádá různé kurzy pro budoucí tatínky, které jsou vhodné jak v období před porodem, tak po něm. Individuální nebo internetové poradenství pak mužům pomáhá sžít se s novou rolí a správně je nasměrovat do otcovství.
(pak)