Konečnou výšku dítěte lze předvídat. Do určité míry
Mnoho rodičů si při narození dítěte pokládá otázku, jaké jejich dítě bude. Nejčastější otázka se většinou týká výšky v dospělosti.
Hra mnoha faktorů
V budoucím vzrůstu dítěte hraje roli několik faktorů. Tím nejdůležitějším je genetická výbava rodičů, tedy jejich výška v dospělosti. Existuje dokonce několik vzorců, podle kterých se s nějakou odchylkou dá výška v dospělosti odhadnout. Nejpopulárnější radí sečíst výšku otce s výškou matky, a pokud je dítě syn, přičíst 13 cm. U dcery je naopak potřeba 13 odečíst. Výsledné číslo je třeba vydělit dvěma a vyjde přibližná dospělá výška dítěte s odchylkou maximálně 10 cm.
Jiný, druhý nejpopulárnější výpočet naopak odhaduje výšku dítěte podle jeho výšky v batolecím věku. Stačí dvěma vynásobit výšku dítěte ve dvou letech a výsledek ukáže přibližnou výšku dítěte v dospělosti.
Geny nejsou všechno
Genetické předpoklady sice mohou výslednou výšku dítěte z velké části ovlivnit, nezanedbatelnou roli ale při růstu hraje i výživa. Dítě velkých rodičů, které je velmi špatně a nekvalitně živeno, totiž nakonec může být menší než dítě menších rodičů, kteří ho vyživují dle zásad zdravé výživy. Dobře to demonstruje příklad ze zemí jihovýchodní Asie, kde díky potravinové a zemědělské revoluci za posledních několik desítek let vzrostla průměrná výška o více než deset centimetrů.
S léky opatrně
Neblahý vliv na dospělou výšku může mít i užívání různých léků, například kortikoidů, v období růstu. Proto je třeba nebrat jejich používání na lehkou váhu a vždy kontaktovat ošetřujícího lékaře. Stejně tak je třeba vždy správně a odborně nechat ošetřit různá zranění, například zlomeniny. Poranění růstových chrupavek by totiž mohlo mít za následek zpomalení až úplné zastavení růstu.
Růst dítěte tedy lze za ideálních podmínek s malou odchylkou odhadnout. Faktorů, které konečnou výšku určují, je ale tolik, že ani nejčastěji používané vzorce a postupy nemusejí vždy stoprocentně fungovat.
(kam)