Kostem nesvědčí podváha ani kortikoidy
Osteoporózou trpí velké procento žen po padesátce. Ačkoliv se jedná o poměrně závažné onemocnění, je díky poznatkům moderní medicíny velmi dobře léčitelné. Je ale šance, že se pacient zbaví osteoporózy úplně?
![Žena,štíhlá,hubená,anorexie,metr,měření pasu](https://www.ulekare.cz/media/cache/content_detail/media/image/af36030ae51b3a0d453fa906ec154332.jpg)
Mezi hlavní příčiny vzniku osteoporózy patří hormonální změny u žen po menopauze. Další příčinou může být například nedostatečný přísun vápníku do těla, stejně tak jako podváha, osteoporóza v rodině nebo dlouhodobé užívání kortikoidů. Velice důležitým faktorem může být i nedostatek pohybu, kdy kosti nejsou dostatečně zatěžovány a posilovány a tím dochází k jejich slábnutí.
Běh na dlouhou trať
Léčba osteoporózy připomíná běh na dlouhou trať. Je to léčba dlouhodobá a má úspěch pouze v případě, že pacient léčbu dodržuje. Proto je velmi důležité dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře. Hlavním cílem léčby osteoporózy je zejména zabránit úbytku množství a kvality kostní tkáně. Hlavním dopadem této léčby by potom mělo být nejen snížení rizika zlomenin jednotlivých kostí, ale i dalších problémů, které s osteoporózou souvisí.
Jedním ze základních kamenů úspěchu je především spolupráce pacienta, který si musí uvědomit, že tato nemoc nezmizí jen tak mávnutím kouzelného proutku. Aktivní spolupráce zahrnuje zejména zdravou životosprávu a přiměřenou pohybová aktivita podle doporučení lékaře. Součástí tohoto přístupu je také dostatečný příjem vápníku a vitaminu D, tedy látek, které jsou pro kvalitu kostní tkáně nezbytné.
Další částí léčby je i dlouhodobé užívání hormonální substituční terapie. Ta u žen zabraňuje nejen vzniku a rozvoji osteoporózy, ale například i různým nádorovým onemocněním. Důležitou součástí léčby jsou také pravidelné kontroly u lékaře a zejména u žen po přechodu také rentgenová vyšetření s hodnocením kvality kostní tkáně.
Protože může být osteoporóza způsobena různými příčinami, je odpověď na otázku (ne)vyléčitelnosti jak ano, tak i ne. Osteoporóza je u některých pacientů vyléčitelná, u jiných nikoliv. Pokud je osteoporóza například způsobena nadměrným užíváním kortikoidů, zejména u mladších pacientů je poměrně slušná šance, že se po jejich vysazení vše vrátí k normálu.
Kvalitní život i s řídkými kostmi
Naopak u starších pacientek, u kterých už vyhasla hormonální funkce pohlavních orgánů, je naděje na úplné uzdravení menší. Neznamená to ale, že není vůbec žádná. Vždyť léčba osteoporózy nemusí být nutně brána jako "léčba nemoci". Stačí se zdravě stravovat, dbát na správný přísun vápníku, vyvíjet přiměřenou pohybovou aktivitu a pravidelně chodit na kontroly k lékaři. A člověk pak ani nepozná, že osteoporózou trpí, a naučí se s ní žít.
(kam)
Zdroje:
www.healthyarkansas.com
www.gfwc.org