Málo spíte? Může tím trpět vaše profese
Obtížným usínáním, častým probouzením během noci, brzkým ranním probouzením a pocitem únavy během dne. Právě tím posledním se problémy se spánkem projevují nejčastěji. Tato únava má ale přímý vliv na naši výkonnost v práci.
Pracovní nasazení a stres v práci krátí spánek
Nejčastější poruchu spánku představuje právě nespavost. Postihuje 20–30 % populace a její výskyt roste s věkem. Může být jen dočasná (trvající jen několik dní), ale i chronická. V praxi to znamená trápení i několik let.
Lékaři se ve svých ordinacích stále častěji setkávají s pacienty, kteří říkají, že spí denně jen 4 hodiny a bohatě jim to stačí. Nikdy v životě nespali déle a takto krátký spánek se na nich nijak nepodepisuje. Tito lidé jsou ale spíše výjimky. Daleko častěji spí takto málo lidé, kteří pracují ve velké firmě, a ještě k tomu na důležitých pracovních pozicích. Špatně spí od doby, kdy byli povýšeni, mají zodpovědnost, žijí ve vysokém pracovním tempu a tzv. "nic nestíhají". Souvislost s dnešním životním stylem je nasnadě: přemíra práce, zodpovědnosti, žádné respektování ročních období (v zimě pracujeme stejně jako v létě, kdy je ale daleko více světla a máme více energie) atd.
Kratší spánek pak vede ke snížení výkonu
Nespavost také vede k významnému narušení pracovního výkonu během následujícího dne.
Špatný spánek může vést k:
- trvalému pocitu únavy,
- poruchám paměti,
- narušené schopnosti se soustředit,
- změnám nálady, depresím.
Lidé si stěžují na únavu buď ráno, nebo častěji během dne. Vyskytuje se alespoň 3x týdně během jednoho měsíce. Jejím přímým následkem je poté jasná osobní nepohoda či narušení osobního denního výkonu, na který jsme byli zvyklí (s narůstajícím věkem se samozřejmě výkon snižuje, zde se jedná o zřetelný úbytek).
Nedostatek spánku je nejčastější příčinou pracovního úrazu
V souvislosti s prací může narušení kvality nebo kvantity spánku významně snížit produktivitu, a to přímo i nepřímo. Daleko zákeřnější je následné snížení odolnosti vůči stresu a nesoustředění se. To může nepřímo vést i k pracovnímu úrazu.
Nespavost nakonec ovlivní i celkovou kvalitu života
Problémy se spánkem ovlivňují zejména intelektuální schopnosti, zdraví, náladu a kvalitu života, a to jak v zaměstnání, tak i v soukromí. Dochází ke zvýšené podrážděnosti a ke zvýšení rizika onemocnění.
Nedostatek spánku má proto nejen zdravotní, ale i ekonomické následky pro vaši firmu, rodinu nebo okolí. Začněte proto tento problém řešit včas. Váš lékař vám může pomoci.
(ercp)
Zdroj: Přednášky spánkové medicíny, Neurologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze.