Máte virovou hepatitidu C? Zaměřte se na svůj životní styl!
Oznámí-li lékař pacientovi, že trpí nějakou pro něho dosud neznámou chorobou, má to na každého jiný dopad – podle jeho založení. V krajních případech se člověk buď zhroutí, zachvátí ho hrůza a panika, nebo naopak nad tímto zjištěním mávne rukou – nějak bylo, nějak bude.
Hepatitida C- chronické onemocnění
O virové hepatitidě C se lze snadno dopátrat, že se přenáší krví, většinou se zpočátku neobjeví žádné příznaky jako u jiných hepatitid, a onemocnění tak probíhá skrytě. Obvykle přechází do chronické formy, a proto i jeho léčba je „chronická“ – tedy dlouhodobá. A její úspěšnost závisí na tom, jak se k této situaci postaví sám pacient.
Proč se ale léčit, pokud nemoc nepůsobí žádné obtíže? To je sice pravda, a dá se prožít možná několik dalších let relativně „ve zdraví“. Jenomže virus se pak nerušeně ubytovává v dalších jaterních buňkách. Ty po jeho návštěvě ovšem vypadají jako vybydlený dům – virus všechno jejich vnitřní vybavení spotřebuje ke svému množení, a bez toho buňky ztratí schopnost účastnit se pochodů látkové výměny. Dochází k nevratným změnám jater, která jsou pro lidské tělo velmi důležitá a bez jejichž náležité funkce nelze žít. Jako následek hepatitidy C hrozí dokonce i rakovina jater. Asi nikdo si nechce dobrovolně připravovat takový konec. Proto je léčba nezbytná, i když vám zatím „nic není“.
Chraňte své okolí
V první řadě je třeba myslet na to, že virová hepatitida C se přenáší krví. Pro vás to znamená chránit jednak sebe a jednak lidi ve svém okolí. Sebe můžete chránit jedině tak, že pokud si dosud aplikujete injekčně drogy, musíte se zbavit závislosti na nich. Užívání drog představuje v současné době vůbec největší riziko nákazy virovou hepatitidou C.
Myslete ale i na lidi kolem sebe. Chraňte je tím, že při každém krvácení zajistíte, aby nikdo nepřišel do bezprostředního styku s vaší krví. Při krvácení z nosu užívejte jen papírové kapesníky a ihned je zničte, při krvácení z rány zakryjte poraněné místo obvazem nebo náplastí, a to i v případě, že vaše poranění lze nazývat spíš oděrkou než ránou. Svému partnerovi řekněte o své nemoci a přimějte ho k vyšetření na virovou hepatitidu C. Při ošetření u lékařů, kteří nevědí o vaši nemoci (zejména u zubaře), je o „céčku“ informujte.
Upravte režim
Pokud jste si uvědomili zákeřnost hepatitidy C a chráníte sebe i lidi, s nimiž přicházíte do styku, před nákazou, čeká vás ještě několik opatření nutných k účinné léčbě. Alkohol je rovněž droga, sice ne injekčně užívaná, ale značně zatěžující játra. Pokud je tedy chcete léčit, musíte si alkohol odříci. Silná káva také při uzdravování jater nepomáhá. I jídlo je třeba přizpůsobit nemoci, spíš ve způsobu přípravy než v omezení potravin. Tučná smažená jídla lze upravit tak, že se tuk odstraní a maso se připravuje vařením nebo dušením. Místo smažené cibulky je lépe použít k omaštění čerstvé máslo a podobně. Dieta při hepatitidě C není sice přísná, ale dietní chyby léčbu zpomalují, a oddalují tak vyléčení.
Je také třeba zapátrat v dosavadní životosprávě. Kouříte? Chodíte pozdě spát? Máte málo pohybu? Na tyto otázky si musí zodpovědět každý sám a běh svých dnů uspořádat tak, aby se udržovala rovnováha mezi prací, odpočinkem a pohybem, mezi pobytem v uzavřené a zakouřené místnosti a pobytem na čerstvém vzduchu.
Nepodceňujte kontroly u lékaře. Lékař vám kromě léků poskytne také účinné rady při realizaci potřebných opatření, může vám případně poradit, jak denní režim přizpůsobit vašim individuálním potřebám, a také rozhodne, zda je pro vás vhodný právě ten a ten bylinkový čaj, který tak báječně pomohl paní z protějšího domu, nebo tablety, které zcela vyléčily toho pána z hypermarketu.
Změně životního stylu se lze přizpůsobit. Změně jater nikoli – to ale jistě nebude váš případ...
(ame)