Nakazit žloutenkou se lze už prvním vpichem
Věk mezi 15 a 25 lety. Experimentují s návykovými látkami. Zkoušejí nitrožilní užití. Přibližně tak lze charakterizovat drogově závislé nakažené virem hepatitidy typu C.
Virová hepatitida typu C (VHC) bývá první infekční nemocí drogově závislých, přičemž doba nákazy VHC u narkomanů odpovídá době, kdy začali s nitrožilním užíváním drog. #IMG#
Sdílená jehla, sdílená nákaza
Lidé zneužívající psychoaktivní látky (zvlášť pokud si je aplikují nitrožilně) se mohou nakazit VHC (a nejen jí) velmi snadno. Často totiž spolu sdílejí jehly, o dodržování základní hygieny nemůže být mnohdy ani řeč a promiskuita, alkoholismus či prostituce jsou faktory, které riziko dalších onemocnění podstatně zvyšují.
Drogově závislí přenašeči infekce
Nakazit se VHC je o to snazší, že tímto virem je infikováno takřka 40 procent drogově závislých. A co je horší, právě u dospívajících a mladých dospělých probíhá hepatitida typu C často bezpříznakově! Ze všech infikovaných jedinců se příznaky (tedy únava, malátnost, bolesti kloubů a svalů, nevolnost a zvracení) projeví jen u jedné čtvrtiny. A pouze u 20 % z těchto symptomatických jedinců se vyvine žloutenka. Zdrojem infekce jsou ale bohužel všichni.
Abstinenční příznaky, nebo žloutenka?
U drogově závislých není jednoduché hepatitidu C diagnostikovat. První příznaky totiž připomínají abstinenční syndrom a objevují se teprve 60–150 dní po nákaze. Proto nakažený návštěvu lékaře může odkládat. Avšak postižený je už pro okolí infekční.
Ohrožená játra
Také hodnoty jaterních testů – důležitý diagnostický znak –jsou u 40 % drogově závislých změněny v důsledku poškození jater zneužívanými látkami. Další poškození jater VHC nemusí být tedy z těchto nálezů zřejmé. Přitom játra ničená nejen návykovou látkou, ale i VHC znamenají pro drogově závislého také mnohem vyšší riziko předávkování!
Léčba je nutná
S léčbou nákazy VHC je důležité začít co nejdříve. Vzhledem k nízkému věku a jen krátkému trvání infekce je u této skupiny šance na vyléčení vysoká. Nezbytnou podmínkou úspěšné léčby je však abstinence a dobrá spolupráce pacienta.
(Ela)
Zdroj: Krekulová L, Řehák V. Virové hepatitidy. Triton, 2002.