Neklidné "alkoholové" děti
Jestli si v současné době myslíte, že vám uklidňující účinek alkoholu pomáhá lépe usnout, pravděpodobně budete později mít se spánkem ještě větší problémy než dosud. Alkohol totiž spánku nepřeje, spíše naopak. Pořekadlo, že pivo plus sklenička něčeho tvrdšího rovná se střemhlavý pád do říše sladkých snů, prostě neplatí.
Alkohol vám úlevu nepřinese
Vliv alkoholu na spánek je komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. Alkohol především narušuje fyziologický rytmus spánku, který je nezbytný k tomu, abychom se ráno po probuzení cítili dostatečně odpočatí. Normální spánek v průběhu noci můžeme rozdělit do dvou základních fází, na takzvaný REM a non-REM spánek. Obě tyto fáze jsou potřebné pro obnovení tělesných i mozkových funkcí a obě tyto fáze se v průběhu noci několikrát za sebou vystřídají. Ne tak v alkoholovém opojení. Alkohol narušuje střídání obou fází, a takto "zpřeházený“ spánek je pro naše tělo nedostatečný a málo vydatný.
#IMG#Kromě krátkodobého vlivu na rytmus spánku může mít pití alkoholu před spaním také dlouhodobé následky. Po pravidelné konzumaci alkoholu se objevují chronické problémy se spaním a usínáním, které jsou obvykle ještě horší a hůře řešitelné než obtíže, jež jsme původně chtěli skleničkou řešit. Zhoršuje se i většina chorob spojených se spánkem, například syndrom spánkové apnoe. To je označení pro stav, kdy v průběhu noci přestane člověk ve spánku na několik sekund dýchat, má takzvané apnoické pauzy. Po požití větší dávky alkoholu jsou apnoické pauzy během noci častější a delší.
Neklidné "alkoholové" děti
Poruchy spánku u dospělých způsobené alkoholem jsou známé již dlouho. Ukazuje se však, že požívání alkoholu matkou může narušovat spánkový rytmus také dosud nenarozeným dětem. Nedávno byla zveřejněna studie, ve které lékaři zkoumali kvalitu spánku u dětí, které byly ještě před narozením vystaveny alkoholu. Ukázalo se, že tyto děti se častěji budí ve dne i v noci a jejich spánek je přerušovaný. Stejně jako u dospělých, také u malých dětí alkohol narušuje přirozený rytmus spánku a namísto odpočinku přináší spíše únavu a vyčerpání.
(vek)
Zdroj: Troese M. Sleep fragmentation and evidence for sleep debt in alcohol-exposed infants. Early Hum Dev2008 April.