1. Monitorujte svou váhu
Náhlý přírůstek váhy může být známkou zadržování (retence) tekutin. Je proto důležité se každé ráno zvážit. Doporučujeme vážit se před snídaní, po ranní návštěvě toalety. Používejte stejnou váhu, noste podobné oblečení (nebo se važte vždy bez oblečení) a zapisujte si svou váhu každý den. Pokud si všimnete jejího nárůstu o více než 1–1,5 kg za den nebo 2,5 kg za týden, je důležité o tom informovat svého lékaře. Může to být známka toho, že se vaše srdeční selhání zhoršuje, což může například vyžadovat (třeba jen dočasnou) úpravu léků.
2. Hlídejte si obsah soli v jídle
Sodík obsažený v soli může zhoršovat zadržování tekutin ve vašem těle a zvyšovat tak zátěž srdce. Zejména zpracované potraviny, jídla z restaurací a některé konzervované produkty často obsahují vysoké množství sodíku. Vždy kontrolujte informace na obalu potraviny a snažte se denně přijímat méně než 5 gramů soli. Konzumace čerstvých, doma připravovaných jídel vám umožní obsah soli efektivně kontrolovat. Buďte opatrní i s náhražkami soli, protože mohou obsahovat vysoké množství draslíku, což nemusí být pro některé pacienty se srdečním selháním vhodné. Jako vždy i u srdečního selhání platí, že strava by měla být co nejvíce pestrá, inspirovat se můžete například tzv. středomořskou dietou. V případě nejasností se nebojte oslovit nutričního terapeuta.
3. Užívejte své léky podle předpisu
Pravidelné užívání předepsaných léků včetně dodržování doporučeného dávkování je klíčové. Léky pomáhají řídit příznaky srdečního selhání, zlepšují funkci srdce a brání jeho dalšímu poškození. Je důležité rozumět účelu každého užívaného léku, vědět, jak a kdy je užívat, a být si vědom jejich možných vedlejších účinků. Že si občas zapomínáte nějakou tabletu vzít? S tím lze snadno skoncovat. Nastavte si upozornění v mobilu, případně si stáhněte některou z aplikací, která vám pomůže nezapomínat, nebo si třeba jen umístěte na viditelné místo klasický odškrtávací seznam. Pomoci vám může i umístění krabiček s léky na místo, které máte denně na očích, např. na noční stolek. A další tip – udržujte si aktuální seznam všech léků a dávkovacích režimů, bude se vám hodit při návštěvách lékařů.
4. Buďte aktivní
Fyzická aktivita posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh a může pomoci zmírnit některé příznaky srdečního selhání. Spolupracujte se svým lékařem na vytvoření účinné a zejména bezpečné cvičební rutiny. Prospěšné mohou být aktivity, jako je např. chůze, plavání nebo cyklistika. Je určitě důležité začít pomalu a intenzitu zvyšovat postupně dle tolerance. Vždy poslouchejte své tělo. Pokud pociťujete dušnost, únavu nebo bolest na hrudi, zastavte se a odpočívejte. Nejvhodnější je k sestavení přesného plánu navštívit pracoviště, které provádí ambulantní kardiorehabilitaci.
5. Omezte alkohol a vyhněte se nadměrnému příjmu tekutin
Nadměrná konzumace alkoholu může oslabit srdeční sval a zhoršovat příznaky srdečního selhání. Pokud se rozhodnete pít, dělejte to s mírou a vždy konzultujte se svým lékařem, co je pro vás bezpečné. Určité skupině pacientů může být lékařem doporučeno omezení denního příjmu tekutin (obvykle do 1,5–2 litrů za den), s individuálními úpravami dle vývoje stavu. Nebojte se na toto téma informovat u svého kardiologa.
Kromě těchto každodenních opatření je důležité udržovat kontakt se svým lékařským týmem, chodit na pravidelné prohlídky a být aktivní v edukaci o srdečním selhání a jeho léčbě. Přečtením tohoto článku jste prokázali, že jste na správné cestě.
(mhod)
Zdroje:
https://www.heartfoundation.org.au/
https://www.ahajournals.org/