Slyšeli jste o adherenci/compliance? Měli byste…
Mezi faktory zhoršující prognózu srdečních onemocnění včetně chronického srdečního selhání patří nesprávné užívání léků, označované pojmy adherence nebo compliance, doslova přilnavost k léčbě (nicméně tento český ekvivalent se nepoužívá). Adherenci k léčbě nebo compliance s léčbou popisujeme jako míru dodržování doporučených léčebných postupů (pravidelné užívání léčiv ve správný čas, ve správné dávce, s ohledem na jídlo, dodržování režimových opatření).
Nonadherence či noncompliance má negativní důsledky na průběh léčby: u srdečního selhání může vést k častějším hospitalizacím, nebo dokonce úmrtím. Konkrétně je adherence k léčbě / compliance s léčbou důležitá pro udržení fyziologické stability, tedy správného fungování organismu. Data uvádí, že průměrně je k léčbě chronických onemocnění včetně chronického srdečního selhání adherentních/compliantních pouze 50 % pacientů.
Adherence/compliance je pro zlepšení potíží klíčová
Jedna americká studie se zaměřovala na to, jak nonadherence/noncompliance ovlivňuje příznaky srdečního selhání a výskyt hospitalizací či úmrtí. Data byla sbírána od pacientů s touto diagnózou po dobu tři a půl roku. Při správné adherenci k léčbě / compliance s léčbou se u pacientů vyskytovala méně často dušnost a otoky kotníků a nižší míra hospitalizace i úmrtí. Navíc se ukázalo, že právě adherence k léčbě / compliance s léčbou měla u pacientů zásadní vliv na výskyt srdečních příhod (hospitalizací nebo úmrtí kvůli srdečním potížím). Stejně tak je se špatnou adherencí k léčbě / compliance s léčbou vysokého krevního tlaku spojena jeho horší kontrola a horší stav pacientů, který může vést k infarktu, cévní mozkové příhodě, srdečnímu selhání nebo úmrtí. Přitom mírné úpravy mohou vést ke klinicky významnému poklesu krevního tlaku. I malý pokles krevního tlaku je pak spojen se zlepšením úmrtnosti.
Co adherenci/compliance brání?
Které faktory pacientům „brání“ v adherenci k léčbě / compliance s léčbou?
-
Zpravidla bezbolestné projevy srdečně-cévních onemocnění (např. vysoký tlak),
-
složitost užívání či mnoho užívaných léků naráz,
-
deprese či další přidružené nemoci,
-
preference alternativní medicíny před klasickou,
-
špatná komunikace pacient – lékař/lékárník,
-
četné či závažné nežádoucí účinky léčiv,
-
obava z „intoxikace“ organismu (příliš léků škodí),
-
nedbalost či zapomnětlivost,
-
nedostatek péče o vlastní osobu (zejména u starších a nemohoucích pacientů).
Jak adherenci/compliance zlepšit?
Odborníci se problematikou adherence/compliance poměrně intenzivně zabývají a postupů, které mají pomoci pacientům ve správném užívání léků, je celá řada. Zásadní je přístup lékaře/lékárníka, který má za úkol dostatečně a správně edukovat pacienta o jejich užívání.
-
Měli byste rozumět, na co a proč léky užíváte a také jak je máte užívat. Nebojte se zeptat lékaře nebo lékárníka, pokud vám cokoliv není jasné. Je dobré si důležité body napsat, je totiž zcela běžné, že pacient většinu řečených informací zapomene po odchodu z ordinace/lékárny.
-
Pro pravidelné užívání léků bývají užitečným pomocníkem lékovky, případně lze některé (větší) blistry popsat fixou, aby bylo jasné, který den (čas) se má tableta užít a zda užita skutečně byla.
-
Pokud máte potíže myslet na léky, můžete se zkusit zeptat na kombinované lékové formy (při užívání více léků) nebo varianty, které se berou pouze jednou denně.
- Existují i aplikace, které vám užívání léků připomenou.
Myslete na to, že těmito jednoduchými kroky můžete významně zlepšit své zdraví.
(mir)
Zdroje:
Peacock E., Krousel-Wood M. Adherence to antihypertensive therapy. Med Clin North Am 2017; 101 (1): 229–245.
Wu J. R., Moser D. K. Medication adherence mediates the relationship between heart failure symptoms and cardiac event-free survival in patients with heart failure. J Cardiovasc Nurs 2018; 33 (1): 40–46.