Problémy s dýcháním nesignalizují pouze onemocnění plic
Lidé se srdečním selháním si často stěžují na ztížené dýchání – odborně dušnost. Může jít např. o snížení tolerance fyzické námahy, tj. že dotyčný/-á nezvládá dříve pro něj bezproblémové aktivity, jako je např. jízda na kole, chůze do schodů či dobíhání autobusu.
Ještě častější u lidí se srdečním selháním je noční dušnost mnohdy doprovázená kašlem, která vzniká za několik hodin po ulehnutí. Nemocný se poté musí posadit, což mu přináší úlevu. Těmto obtížím předchází často různě dlouhé období, kdy si nemocný přidává na noc polštáře pod hlavu a hrudník a spí v podstatě v polosedě.
Za otoky dolních končetin nemusí být pouze dlouhé sezení nebo křečové žíly
Dalším z častých příznaků srdečního selhání jsou otoky dolních končetin. Ty bývají zpravidla oboustranné, symetrické, „těstovité“ a nejdříve kolem kotníků. Problémy s obouváním bot nebo zaříznutý lem ponožek však pacienti často omlouvají dlouhým sezením nebo křečovými žilami. Otoky ale mohou dále postupovat až ke kolenům nebo tříslům. U ležících pacientů jsou potom vlivem gravitace umístěné spíše do oblasti zad. Kůže na nich bývá lesklá, napjatá a po zatlačení prstem se v daném místě vytvoří důlek. Hromadění tekutiny v těle (které může být v objemu i několika litrů) se projeví samozřejmě i nárůstem tělesné hmotnosti.
Příznaků srdečního selhání je mnoho. Nečekejte na další, pošlete blízkého k praktikovi hned
Mezi další tzv. nespecifické příznaky, tedy příznaky, které spolehlivě neukazují jen na srdeční selhání, patří také např. narůstající únava, dlouhodobé zažívací obtíže (nechuť k jídlu nebo zácpa), častější močení hlavně v noci či zrychlení srdeční tepu. Dále si mohou pacienti uvědomit, že je jim oblečení v pase těsnější, což je dáno nikoliv obezitou, ale zvětšením objemu břicha při hromadění tekutiny v dutině břišní (odborně ascitem). Jedním z dalších příznaků, kterého si často blízcí pacienta nevšimnou, ale po přečtení tohoto článku již mohou, jsou vystouplé žíly na krku. Patrné jsou nejlépe vleže na zádech s podloženou hlavou.
Příznaky srdečního selhání bývají nespecifické, a pro laiky proto obtížně rozeznatelné. Pokud pozorujete u sebe či svých blízkých dva a více z výše zmíněných příznaků, vyzvěte ho/ji k návštěvě praktického lékaře nebo ho s ním/ní rovnou navštivte. Praktický lékař ho/ji vyšetří a v případě podezření na srdeční selhání odešle ke specialistovi (kardiologovi), který se tímto onemocněním zabývá. Jen tak je možné zahájit včas adekvátní léčbu, která dokáže příznaky onemocnění zmírnit.
Použitá literatura:
Kol. autorů. 5 warning signs of early heart failure. Harvard Health Publishing. Dostupné na: https://www.health.harvard.edu/heart-health/5-warning-signs-of-early-heart-failure.
Další zdroje u autora.