Jako srdeční selhání označujeme stav, kdy srdce nezvládá plnit svojí funkci krevního čerpadla, a nedokáže tak vyhovět metabolickým požadavkům organismu. Dochází při něm k hromadění krve v těle – v plicích i jiných orgánech, což vede k různým a zdánlivě nesouvisejícím příznakům. Jedním z nich jsou i symetrické otoky dolních končetin anebo břicha.
Od praktika zamířila rovnou do cévní ambulance
Otoky se u Jaroslavy neobjevily ze dne na den, jenom jim zpočátku nevěnovala větší pozornost. Říkala si: Komu po celém dni stání trochu neotečou nohy? Jaroslavě se to stávalo už před lety. Jenže pak už jí oteklé kotníky nedovolily se dostat do oblíbených bot a začaly se stěhovat výše. Komprese pomocí stahovacích punčoch nepomáhala a úlevu nepřinesl ani odpočinek s nohama nahoře. Jakmile otok obou nohou dosáhl až téměř ke kolenům, objednala se raději ke své praktické lékařce.
Ta jí provedla základní krevní rozbory a fyzikální vyšetření, které však bohužel na jasnou příčinu neukázaly. Jaroslava se už dlouho potýkala s křečovými žilami a metličkami, a proto s žádankou v ruce vedly její další kroky do cévní ambulance. Tam jí lékař mimo jiné vyšetřil nohy ultrazvukem, ten ale neukázal na závažné žilní potíže, které by způsobovaly tak rozsáhlé otoky. Ty navíc stále přetrvávaly. Dalším krokem proto bylo vyloučení lymfatických (mízních) obtíží, následně padlo podezření na ledviny.
Zkrátit hledání diagnózy srdečního selhání může pouhý odběr krve
U praktické lékařky podstoupila další odběry, které se zaměřily na ledvinné funkce, zároveň ji odeslala na ultrazvukové vyšetření břicha. A výsledek? Její ledviny fungují, jak mají.
Diagnózu nakonec objasnil tzv. natriuretický peptid B, molekula, jejíž hladina se v těle při srdečním selhání zvyšuje. Tělo se s jeho pomocí snaží bojovat proti městnání krve. Jeho hodnota se dá zjistit z krevních testů, proto pokud existuje podezření na srdeční selhání, slouží vyšetření hladiny natriuretického peptidu B jako dobré vodítko pro další postup.
S diagnózou chronického srdečního selhání tak Jaroslava nejen konečně zaklepala na tu správnou ordinaci – kardiologa specializujícího se na léčbu srdečního selhání, ale dostala i adekvátní léčbu a život znepříjemňující otoky se po kolečku intervencí konečně zmenšily.
Při otocích by se nemělo zapomínat na srdeční selhání
Počet nových případů srdečního selhání za rok se pohybuje kolem 1–2 %. I když to tak nevypadá, není malá pravděpodobnost, že tato diagnóza překvapí nečekaně i vás.
Proto pokud u sebe zaznamenáte:
- otoky kotníků,
- vyšší otoky dolních končetin,
- otoky břicha
- a k tomu se objeví i další z projevů srdečního selhání – dušnost, únava, kašel, …, kterým bude v tomto seriálu o nespecifických příznacích srdečního selhání z ordinací lékařů ještě věnována detailnější pozornost,
mohlo by se jednat také o srdeční selhání. Upozorněte na své podezření svého lékaře, aby vaše cesta ke správné diagnóze mohla být co nejpřímější. Třeba i díky včasnému vyšetření natriuretického peptidu B.
(jala)