Když srdce nefunguje, jak má…
Hlavní funkce srdce spočívá v udržování krevního oběhu a zásobování orgánů kyslíkem a živinami. Při srdečním selháním srdce tuto schopnost ztrácí. Jde o velice závažné onemocnění, které je někdy označováno za epidemii třetího tisíciletí, protože postihuje jednoho z pěti lidí nad čtyřicet let. Je také nejčastější příčinou hospitalizace u pacientů nad pětašedesát let a polovina z nich do pěti let zemře. Moderní medicína toto onemocnění neumí zcela vyléčit, ale pokud se na něj přijde včas, dá se jeho průběh zásadně zpomalit.
Otlaky od ponožek či zadýchávání se – první signály srdečního selhání
Otoky nohou, nechutenství, únava či zadýchávání se jsou příznaky, které by jen málokdo spojoval se srdcem. Rozpoznat příznaky srdečního selhání není až tak obtížné, ale lidé je většinou považují za běžné projevy života či stáří. Únavu a vyčerpání si dávají do souvislosti s přepracovaností či ročním obdobím, oteklé kotníky naopak spojují s vyšším věkem či cestováním a zadýchávání se s přibíráním na váze či astmatem. Přitom se jedná o hlavní příznaky srdečního selhání.
Zadýchávání se, odborně dušnost, se u srdečního selhání rozvíjí pozvolna. Nejprve při vyšší námaze, později také v klidu. Pokud se nedostatek dechu objevuje při činnostech, které dotyčnému do té doby nezpůsobovaly problémy, je načase vyhledat lékaře. To platí i v případech, kdy se dušnost objevuje v poloze na zádech.
Dalším typickým projevem je zadržování tekutin, při němž vznikají otoky, které jsou nejčastěji patrné kolem kotníků, ale postupně se objevují i na jiných místech těla.
Nemocný také pozoruje přírůstek na váze, někdy i o několik kil během jednoho týdne, ačkoliv jeho chuť k jídlu bývá snížená.
Signálem, že něco není v pořádku, by měla být i nevysvětlitelná únava a vyčerpání, bezdůvodné bušení srdce či častější močení.
Nenápadné umírání
Největší záludnost srdečního selhání spočívá ve většinou pozvolném nástupu obtíží a zároveň nízkém povědomí o jeho projevech. I když pacienti dlouhodobě zažívají různé obtíže, k lékaři nejdou nebo příznaky nepovažují za důležité a nesvěří se s nimi, a tak není onemocnění včas rozpoznáno. Lidé se většinou dostaví k lékaři až tehdy, když je obtíže začnou omezovat v každodenních činnostech či v případě, kdy je již potřeba akutní hospitalizace.
Věnujte patřičnou pozornost svému zdravotnímu stavu. Neignorujte varovné zdravotní příznaky a řešte potíže dříve, i když se zdají být nepodstatné. Mluvte o nich se svým lékařem, protože srdeční selhání je velmi vážné onemocnění, které vás může ohrozit i na životě.
(mraf)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/symptoms-causes/syc-20373142
https://www.ikem.cz/cs/srdecni-selhani/a-414/
https://www.rukunasrdce.cz/