Nechte si vyšetřit kosti!
Bojíte se osteoporózy, která oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin? Pak není nic jednoduššího než podstoupit speciální test, který přesně změří pevnost vašich kostí.
Náhlá zlomenina
Mezi klíčové faktory vzniku osteoporózy patří kromě dědičného zatížení také málo pohybu, nedostatek vápníku a vitaminu D, časté zlomeniny v dospělosti, kouření, nadměrná konzumace alkoholu apod. Někdy však dojde ke zlomenině následkem osteoporózy opravdu nečekaně, aniž by předtím měl pacient nějaké příznaky či dispozice. Proto je dobré včas využít některá vyšetření, která pomohou minimalizovat riziko vzniku tohoto onemocnění.
Myslete na prevenci
Nejlepší obranou před osteoporózou je samozřejmě vytvořit si silné a pevné kosti, zejména ještě před 30. rokem věku. Další vhodnou prevencí je zdravý životní styl, správná výživa, cvičení a v neposlední řadě také včasný screening osteoporózy. Právě díky včasnému odhalení nízké hodnoty kostní hmoty je pak možné podniknout kroky k zastavení rozvoje úbytku kostní hmoty. Účinná léčba ani prevence nejsou možné, pokud nebudete vědět, že máte riziko osteoporózy.
Test kostní denzity
Jediný způsob, jak přesně otestovat sílu a pevnost kostí, je provést měření pomocí tzv. testu kostní denzity (BMD). Tento test zjistí pevnost a hustotu kostí páteře, kyčlí nebo zápěstí, které jsou nejčastějšími místy zlomenin v důsledku osteoporózy. Testování je bezbolestné, neinvazivní, bezpečné a obecně velmi přesné. Pokud se prokáže možné riziko zlomenin, není problém začít pacienta rychle léčit. A koho by testování mělo zajímat především?
- ženy v menopauze
- osoby s nějakými abnormalitami v páteři
- lidé užívající léky, které mohou zvýšit riziko vzniku osteoporózy
- osoby s cukrovkou 1. typu
- lidé mající onemocnění ledvin a štítné žlázy
- ti, kteří mají osteoporózu v rodinné anamnéze
- ženy s předčasnou menopauzou
(aši)