Nechodíte do přírody? Před klíšťaty se ve městě neschováte
Pravděpodobnost, že se ve městě nakazíte klíšťovou encefalitidou či Lymskou boreliózou, se rok od roku zvyšuje. Dle odborníků je dokonce vyšší, než že si přinesete infikované klíště z přírody. Ideální teplotní podmínky v našich končinách zároveň umožňují stále delší období aktivity těchto cizopasníků během kalendářního roku.
Do kontaktu s klíštětem se v každodenním městském životě snadno dostanou nejen psi při venčení nebo toulavé kočky, ale také například ježci či veverky, které se hojně vyskytují v parcích. Právě jejich prostřednictvím pak klíšťata „cestují“ k dalším hostitelům, jejichž krev potřebují sát – k lidem. „Klíšťata sama neputují, jsou přenášena volně se pohybujícími zvířaty a ptáky, kteří jsou schopni přenést je na různě velkou vzdálenost. Velmi zákeřné jsou přitom nymfy klíštěte coby velmi výkonní přenašeči klíšťové encefalitidy – na lidském těle nejsou téměř k nalezení,“ vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Infikované klíště můžete potkat za nejbližším rohem
Bilance z roku 2019 má přitom smutné prvenství – v loňském roce se „klíšťovkou“ u nás nakazilo nejvíce lidí za posledních 8 let. Celkem jde o 774 zaznamenaných případů. Mezi nimi je v posledních letech stále se zvyšující počet případů onemocnění klíšťovou encefalitidou ve městech. „Nejvíce případů je najednou hlášeno v městských okresech – konkrétně jsou to České Budějovice, Brno-město, Ostrava-město či Plzeň-město. To nám říká, že klíště je čím dál více blízké člověku a že vůbec nemusíme chodit lesa, abychom se nakazili,“ upozorňuje doc. Maďar.
I vzhledem k tomu, že v České republice je nejvyšší počet nakažených klíšťovou encefalitidou v Evropské unii, je třeba potenciálně počítat s tím, že ohnisko nákazy může být za nejbližším rohem našeho bydliště a nezvaného hosta v podobě infikovaného klíštěte si tak můžeme přinést domů téměř kdykoliv. O novém ohnisku nákazy se totiž epidemiologové dozvědí často až s nahlášeným prvním případem onemocnění klíšťovou encefalitidou či Lymskou boreliózou. Výskyt infikovaných klíšťat v ČR je sice mapován a ukazuje, kterým oblastem je aktuálně lepší se vyhnout, ale zcela přesné mapy zachycující nejaktuálnější stav dle slov docenta Maďara existovat nikdy nebudou, a nedá se tedy spoléhat na to, že se setkání s infikovaným „zločincem“ vyhnete.
Klíšťová encefalitida může být přenesena velice rychle
Zatímco bakterie borelie klíště přenese za 24 hodin od přisátí, virus klíšťové encefalitidy už za pouhé 2 hodiny po přisátí – vytažení cizopasníka po příchodu domů tedy v takovém případě často nepomůže. Na setkání s klíštětem je proto třeba být kdykoliv a kdekoliv připraven co nejlépe – tedy být očkován proti klíšťové encefalitidě, což je jednoznačně jediný způsob, jak se ochránit. To potvrzuje i doc. Maďar: „Očkování proti klíšťové encefalitidě funguje velice dobře a chrání i lidi starší s oslabeným imunitním systémem – účinnost se uvádí až 95 procent po druhé dávce a až 99 procent po třetí dávce. To je nejvíc, co můžete v medicíně dosáhnout. Protože v medicíně nemůžete nikdy říkat, že je něco stoprocentní – jeden člověk z milionu může být jiný. V tomto kontextu máme v rukách možnost velmi bezpečnou, prověřenou a účinnou, neboť vakcína existuje již 40 let.“
Předpověď aktivity klíšťat na území ČR je vydávána každé pondělí:
http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/predpoved-aktivity-klistat
Zdroj:
https://www.zdravezpravy.cz/2020/05/03/klistova-encefalitida-je-zde-na-miste-je-ockovani/