Nehrozí vám alergie na vánoční stromeček?
Pylová alergie může alergika trápit prakticky celý rok. Jeho potíže se
samozřejmě zhoršují zejména v období, kdy kvetou rostliny produkující
„jeho“ alergeny.
Pokud mluvíme o alergii na vánoční stromeček, přesněji řečeno na pyl ze stromů pořizovaných právě v těchto svátečních dnech, lze říci, že žádné větší nebezpečí alergikům nehrozí. Jehličnany v našich podmínkách totiž znamenají mírné alergeny. Zejména smrk má jen velmi omezený význam jako alergen. Pro alergiky představují určité rostliny velké riziko zejména v období květu – u jehličnanů je to na jaře. Navíc například borovice má své květní období jen jednou za tři až pět let. To znamená, že produkuje oproti nekvětním rokům mnohonásobně vyšší množství pylu. V tomto období je pak třeba zvýšit opatrnost a raději se v blízkosti kvetoucích borovic vůbec nevyskytovat. Pyl tohoto jehličnanu i přesto, že je slabým alergenem, může ve velké míře dráždit dýchací cesty, a to i u nealergiků.
Místo klasického vánočního stromečku si můžete pořídit i určitý druh jehličnanu do květináče, ze kterého se budete těšit celý rok. Například pokojový cypřiš pěstovaný v místnosti nejenže alergikovi neškodí, může mu naopak usnadňovat dýchání. Obsahuje totiž látky působící proti bakteriím, a ty se pak dostávají do vzduchu vypařováním spolu s vodou.
Pokud si stále nejste jisti, zda si živý stromeček na Vánoce pořídit, či nikoli, investujte do stromečku umělého. Nabídka je v obchodech opravdu velká, takže se nemusíte smířit s „koštětem.“ Umělý stromeček má hned dvě výhody: zaručeně neprodukuje žádný pyl a vzhledem k jeho použití pouze jednou za rok na několik dní v období Vánoc jej nelze považovat za tzv. lapač prachu. Samozřejmě za předpokladu, že jej po svátcích uložíte do krabice a dobře zavřete, aby se k němu nedostal prach.
(jan)