1. Nesprávné načasování podání inzulinu
Každý typ inzulinu je třeba podávat v jinou dobu, protože jinak dlouho působí. Krátkodobě působící (rychlý) inzulin se podává 0–30 minut před jídlem. Tento interval je třeba dodržovat, protože při vstřebávání sacharidů z jídla musí být již k dispozici v oběhu inzulin dodaný z podkoží. Při aplikaci inzulinu příliš brzy vám hrozí okamžitá hypoglykémie, případně při příliš pozdní aplikaci naopak hypoglykémie 2–3 hodiny po jídle. Pokud poté jídlo vynecháte, případně máte neplánovanou namáhavou fyzickou zátěž, může se hypoglykémie dostavit také. Střednědobě nebo dlouhodobě působící (pomalý) inzulin, který napodobuje tělu vlastní produkci inzulinu během celého dne, je třeba aplikovat pouze jednou nebo dvakrát denně, jednou obvykle večer mezi šestou a jedenáctou hodinou. K aplikaci můžete zvolit i jinou denní dobu, ale je třeba ji každodenně dodržovat. Po podání tohoto typu inzulinu již není nutné jíst.
2. Vynechání nebo naopak navýšení dávky inzulinu
Může se stát, že si zapomenete podat rychlý inzulin k jídlu, pak ho podejte co nejdříve během jídla či po něm. Pokud to však nestihnete více než hodinu po jídle, změřte si glykémii a podle její aktuální hodnoty se o aplikaci dávky rozhodněte. Při opomenutí dávky pomalého inzulinu to můžete ještě do šesti hodin od obvyklé doby podání napravit, jinak počkejte do druhého dne do obvyklé doby. Rozestup mezi dávkami moderních pomalých inzulinů by totiž měl být kratší než 8 hodin. Může se také stát, a to zejména v případě rychlého inzulinu, že si aplikujete větší než správnou dávku. Hypoglykémii zabráníte dodání 10–15 g jednoduchých cukrů, např. v podobě 200 ml (2 dcl) džusu nebo čaje oslazeného třemi lžičkami cukru, případně se dojíte kouskem pečiva.
3. Záměna rychlého a pomalého inzulinu
Pokud se vám stane, že místo pomalého inzulinu omylem aplikujete rychlý, je třeba se do hodiny najíst, abyste odvrátili riziko hypoglykémie. Nejméně šest hodin po podání inzulinu si každou hodinu měřte glykémii, při jejím poklesu pod 5 mmol/l nebo při dostavení příznaků hypoglykémie, dodejte dávku jednoduchých cukrů (viz výše nebo třeba ve formě malého banánu, jablka nebo čtyř kusů hroznového cukru nebo 20 g cukru v gelu). Dlouho působící inzulin již ten den není třeba podávat. V opačném případě, tedy při užití pomalého inzulinu místo rychlého, podejte poloviční dávku rychlého. Po jídle totiž nesmí dojít k výraznému vzestupu glykémie. Každé dvě hodiny po dobu dalších 24 hodin si měřte glykémii. Při poklesu pod 5 mmol/l dodejte dávku jednoduchých cukrů ve vámi preferované formě a obvyklou dávku dlouhodobého inzulinu ten den už nepodávejte.
4. Nedostatečná výměna jehliček
Při delším používání, než je doporučeno (obvykle po 3 vpiších), se jehličky ucpávají, otupují a ohýbají. Deformací jehličky se vytváří háček, který prořezává podkoží a způsobují jeho zjizvení. Z poškozeného podkoží se pak inzulin špatně vstřebává. Podkoží je přitom třeba šetřit pro další roky podávání inzulinu. Jehličky tedy pravidelně vyměňujte a jejich průchodnost kontrolujte tak, že po nasazení nové jehličky jí prostříknete 1–2 jednotkami inzulinu (uvidíte kapičku na konci jehličky). Ucpaná jehlička je nejčastějším důvodem, proč se zdá, že inzulinové pero nefunguje.
5. Aplikace inzulinu do nevhodných nebo stále stejných míst
Inzulin je možné aplikovat do podkoží na břiše, stehnách, pažích a hýždích. Některé části těla jsou vhodné pro aplikaci rychlého (břicho, ramena), jiné pro aplikaci pomalého inzulinu (stehna, hýždě). Konkrétní místa aplikace je však třeba měnit, protože jinak se může vpíchnutý inzulin obtížně vstřebávat a jeho účinek nebude dostatečný. Vyhněte se aplikaci inzulinu do míst, která jsou zatvrdlá, zjizvená, oteklá či jinak změněná.
Pokud jste přišli na to, že se možná dopouštíte některé z popsaných chyb při aplikaci inzulinu, nezoufejte – chybovat je lidské. Zkonzultujte svůj postup se svým ošetřujícím diabetologem, případně diabetologickou sestrou. Pokud si nejste jisti postupem při aplikaci inzulinu, nikdy není pozdě si ho osvěžit z příručky pro nové diabetiky (odkaz z dílny Dialigy).
(pok)
Zdroje:
- cz. Chyby v aplikaci inzulinu. Cukrovka.cz, 24. 3. 2023. Dostupné na: www.cukrovka.cz/chyby-v-aplikaci-inzulinu
- Bartášková D. Ocukrovce.cz. 10 tipů pro všechny diabetiky, kteří si aplikují inzulin. Ocukrovce.cz, 21. 6. 2023. Dostupné na: cz/10-tipu-pro-vsechny-diabetiky-kteri-si-aplikuji-inzulin
- Rodriguez D. 10 ways you may be sabotaging your insulin therapy. Everyday Health, 2. 4. 2024. Dostupné na: everydayhealth.com/hs/type-2-diabetes-management/habits-sabotage-insulin-therapy
- Urbanová J., Brož J. Začínáme s inzulinem. 4. vydání. Praha: Nakladatelství ing. Slávka Wiesnerová, 2022. ISBN 978-80-904809-4-0. Dostupné též na: https://www.dialiga.cz/userfiles/zaciname-s-inzulinem-a5-komplet-03-22-v03-veeva_16515747348114.pdf