Inzulin je hormon slinivky břišní, který je důležitý pro udržování správné koncentrace cukru v krvi. Pokud ho tělo neprodukuje nebo nevyužívá správným způsobem, je potřeba zajistit adekvátní koncentraci krevního cukru dodáním umělého inzulinu. Různé typy inzulinu mají odlišnou rychlost nástupu účinku i dobu, po kterou působí. Liší se také způsobem podání.
Čtyři základní typy inzulinu – rozhoduje rychlost
Základním kritériem pro dělení inzulinu je rychlost nástupu jeho účinku. Rychle působící inzulin začne působit přibližně 15 minut po podání a jeho účinky trvají 1–5 hodin v závislosti na konkrétním přípravku. Tento typ inzulinu se užívá před jídlem a obvykle se kombinuje s dlouho působícím inzulinem.
- Krátce působící inzuliny se někdy nazývají „běžný inzulin“ a jeho účinek nastupuje po 30 minutách od podání. Účinek trvá 3–8 hodin. Diabetici by ho měli užívat 30–60 minut před jídlem.
- Středně rychle působící inzuliny pokrývají potřebu inzulinu přibližně po polovinu dne. Tento inzulin začíná působit po 1–2 hodinách a maximálního účinku dosahuje po 2–4 hodinách. Někteří diabetici ho užívají na noc. Středně rychle působící inzulin se často kombinuje s rychle nebo krátce působícím inzulinem.
- Cílem dlouho působících inzulinů je zajistit tělu celodenní potřebu inzulinu. Pacienti ho mnohdy užívají společně s inzulinem, který má krátkodobější účinek.
Zásadní otázka diabetiků: Jaký inzulin budu brát?
Volba vhodného typu inzulinu závisí na mnoha faktorech. Než ho lékař předepíše, zvažuje tyto skutečnosti:
- Odezvu organismu na inzulin, tedy jak dlouho tělu trvá vstřebávání a jak dlouho dokáže inzulin působit.
- Životní styl, zejména způsob stravování, stupeň fyzické aktivity a množství vypitých alkoholických nápojů.
- Postoj k užívání inzulinu, tj. ochota aplikovat si injekce a v jakém množství.
- Frekvence vlastních kontrol koncentrace krevního cukru.
- Stanovený cíl diabetické léčby.
Inzulin = injekce. Platí to?
Inzulin můžete užívat v různé formě. Pokud se podává injekční stříkačkou, zahrnuje jeho příprava „natažení“ inzulinu z lahvičky do injekce a až poté aplikaci do těla. Inzulinová pera sice také obsahují jehlu, ale jsou inzulinem předem naplněná. Tyto pomůcky mohou být jednorázové i na více použití. Další variantou je inzulinová pumpa, která obsahuje malý počítač, zásobník inzulinu a tenkou plastovou hadičku na přesun inzulinu ze zásobníku do těla. Pumpa může dodávat inzulin průběžně po celý den, nebo ve větších krátkodobých dávkách při jídle.
Kam se píchá inzulin
Místo podání inzulinu je pro diabetiky důležitým tématem. Nejvhodnější místo pro aplikaci je břicho, případně stehna nebo paže. Inzulin se tam nejlépe vstřebá. Nikdy si ale nepíchejte inzulin opakovaně do úplně stejného místa. Mohly by se na něm vytvořit nežádoucí jizvy.
- Aplikaci inzulinu si dobře načasujte s ohledem na jídlo. Díky tomu bude tělo správně hospodařit s glukózou a nedojde k poklesu koncentrace krevního cukru.
- Přesné načasování podání inzulinu před jídlem závisí na typu inzulinu, který užíváte.
- Interval se pohybuje od 15 minut do 60 minut před jídlem.
Víte, jak uchovávat inzulin?
Každý diabetik by měl mít dostatečnou zásobu inzulinu vždy při sobě (např. dvě dávky od každého užívaného typu inzulinu). Inzulin můžete uchovávat při pokojové teplotě, neměl by se ale dostat na přímé sluneční světlo. Dlouhodobější zásobu je možné uložit do ledničky, ovšem pamatujte si, že inzulin nesmí zmrznout.
Před podáním vždy zkontrolujte, jak inzulin vypadá. Rychle působící, krátce působící a některé dlouho působící inzuliny mají být na pohled čiré. Další typy inzulinu mohou být lehce zakalené. S inzulinem nikdy netřepejte, aby v něm nevznikly nežádoucí bublinky.
(pak)
Zdroj:
Gower T. Types of insulin for diabetes treatment. WebMD.com, 24. května 2024. Dostupné na: www.webmd.com/diabetes/diabetes-types-insulin