Máte žloutenku? Hrozí vám i riziko cukrovky
Osoby trpící hepatitidou C mají třikrát až čtyřikrát vyšší výskyt diabetu II. typu než běžná populace. To byl důvod, proč australští vědci u těchto pacientů zkoumali tzv. inzulínovou rezistenci, která souvisí právě se vznikem cukrovky. Výsledky byly velmi překvapující.
#IMG#
Když svaly a játra ignorují inzulín
Inzulín je hormon, který tělu pomáhá přeměnit krevní cukr – glukózu – v tolik potřebnou energii. Vzniká sice ve slinivce, ale uplatňuje se především v játrech a svalové tkáni. Jejich odpověď na vyplavení inzulínu je však rozdílná – zatímco játra přestanou tvořit novou glukózu (protože tělo zrovna nějakou přijalo v potravě, a tak další vyrábět nepotřebuje), svaly glukózu začnou zpracovávat, čímž ji odstraňují z oběhu.
O inzulínové rezistenci pak mluvíme v případě, že tyto orgány nereagují tak, jak mají. Játra tvoří přebytečné množství glukózy a svaly ji nedostatečně vychytávají z krve. Obě situace pak končí stejně – hladina krevního cukru stoupne, a překročí-li určitou mez, rozvíjí se diabetes II. typu, tedy cukrovka.
Rezistence na nečekaném místě
U osob se žloutenkou C vědci při svém výzkumu našli inzulínovou rezistenci především ve svalech – na rozdíl od jater, kde skoro žádná nebyla. To je velmi zajímavé, protože hepatitida je především onemocnění jater, nikoliv svalů. Dalším překvapením byl fakt, že osoby s takzvaným ztukovatěním jater (steatózou) měly srovnatelnou inzulínovou rezistenci jako pacienti bez steatózy. A to i přesto, že tuk v játrech byl doposud považován za významný faktor v rozvoji této rezistence.
Vědci se domnívají, že by u lidí, u kterých se kvůli hepatitidě C rozvinula cukrovka v mladém věku, k tomuto onemocnění stejně došlo. Pravděpodobně ale o řadu let později.
Otazníky nad nemocí
Australští odborníci objevili v oblasti hepatitidy C novou skutečnost, která si zaslouží další výzkum. Informace, že se u nemocných se žloutenkou typu C vyvíjí inzulínová rezistence hlavně ve svalech, by mohla být nápomocná v rozluštění dalších otazníků této choroby. Protože čím hlouběji lékaři proniknou do tajů jednotlivých onemocnění, tím efektivněji je pak mohou léčit.
(veri)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com