Máte žloutenku a nevíte, zda kojit? Poradíme vám!
Mnoho maminek nakažených hepatitidou se ptá, zda mohou kojit své dítě beze strachu, že ohrozí jeho zdraví.
Odborníci shodně tvrdí, že tyto ženy mohou krmit potomky zcela bez obav. Kojení se prosazuje a podporuje, neboť mateřské mléko je velice prospěšné pro zdravý vývoj dítěte.
Hepatitidy A ani E kojení nebrání
Žloutenka typu A neboli nemoc špinavých rukou je velmi podobná typu E jak ve způsobu přenosu infekce, tak v klinických příznacích. Hepatitidou A a E se člověk nakazí nejčastěji kontaminovaným jídlem či nápoji. Taková osoba pak vylučuje viry ve stolici, je tedy možné nakazit se přímo od pacienta například podáním ruky. Dobrá hygiena, především pečlivé mytí rukou, je základním opatřením proti šíření infekce. Potěšující zprávou pro všechny maminky je, že v mateřském mléce viry přítomny nejsou. Kojení je tak pro miminko zcela bezpečné.
A co "béčko"?
Hepatitida typu B je infekce přenášená krví a tělesnými tekutinami, jako je sperma, poševní sekret a sliny. Důležité pro kojící ženy je následující:
- Virus se nedostává do mateřského mléka, takže maminka může beze strachu kojit.
- Riziko však může nastat, pokud jsou bradavky popraskané a krvácejí – tehdy se může dítě nakazit.
- Ženy by proto měly ovládat správnou techniku kojení a o své prsy se dobře starat.
- V České republice se novorozencům pozitivních matek po narození podává imunoglobulin proti hepatitidě B a první dávka očkovací látky proti HBV.
Žloutenka typu C také není překážkou
Stejně jako hepatitida B tak se i žloutenka typu C přenáší krví, nejčastěji infikovanou injekční stříkačkou.
- Odhaduje se, že 1 až 2 % těhotných žen je nakaženo žloutenkou typu C.
- Riziko, že nakazí své dítě, se pohybuje okolo 5 %.
- Neexistuje však důkaz, že by se žloutenka přenášela z matky na dítě kojením – odborníci proto nakaženým ženám doporučují děti kojit.
- Podobně jako v případě „béčka“ je ale důležité, aby se matka starala o své bradavky – nesmí docházet k jejich popraskání, či dokonce krvácení.
Jak je vidět, mateřské mléko je pro dítě bezpečné, i když trpíte některou z výše uvedených hepatitid. Neváhejte proto a dopřejte svému potomkovi tolik prospěšné mateřské mléko.
(tek)