Akutní stres bývá pozitivní a často nás přiměje k většímu výkonu. Nicméně chronický stres trvající týdny, měsíce i roky může mít na psychiku a duševní výkonnost velmi negativní dopad. Posléze může dojít i k nástupu vážných zdravotních potíží, jako jsou například vysoký krevní tlak, infarkt, mozkové příhody či cukrovka.
Život pod tlakem
Na konci šedesátých let minulého století byla sestavena tabulka zásadních stresových životních událostí. V ní má každá situace představující pro organismus určitou zátěž stanoven počet stresových bodů. Ty ukazují na její závažnost, a díky internetu si tak každý může stanovit vlastní míru stresu i rizik, které permanentní tlak přináší. Obecně mezi hlavní příčiny stresu patří:
- ztráta zaměstnání nebo nástup do nové práce,
- odchod dětí z domova,
- onemocnění nebo smrt partnera či blízkého člověka,
- rozvod, ale i sňatek,
- stěhování,
- finanční potíže,
- narození či adopce dítěte,
- neurovnané vztahy v rodině nebo na pracovišti.
Varovné signály
Projevy stresu mohou být velmi různé. U řady tělesných i psychických problémů se zpočátku ani nemusí přijít na to, že hlavní příčinou zdravotních potíží je právě velký a dlouhodobý stres. Ten se tedy může projevit některým z příznaků či jejich kombinací, ke kterým patří:
- úzkost,
- deprese,
- únava,
- vztahové potíže,
- nespavost,
- ztuhlý krk, bolesti zad,
- potíže s dechem,
- bolesti hlavy,
- problémy s trávením (průjmy, zácpa),
- výkyvy váhy (nárůst, ale i úbytek),
- vysoký tlak.
Jak stres zmírnit
Tělesný pohyb pomáhá uvolnit nahromaděnou negativní energii a napětí a také produkuje endorfiny. Navíc pokud člověk dobře vypadá, lépe se i cítí. Důležité je zdravé stravování. Pravidelné jídlo je nutné pro dodávání energie. Strava, která obsahuje dostatek kvalitních bílkovin, zdravých tuků, vitaminů a minerálů napomáhá též tělesné a psychické odolnosti. Spánek je pak nutný pro regeneraci fyzických i duševních sil. Na uvolnění psychického napětí existuje také celá řada technik či hluboké relaxační dýchání. Vhodná je i jóga nebo strečink.
Postavte se k potížím čelem
Na to, abyste zvládli stres, je nutné si nejdřív připustit, že jím trpíte. Už jen tento krok může být docela těžký. Řada lidí má totiž tendence hledat příčiny problémů všude jinde, jen ne v nadměrné zátěži. Další fází je pak uvědomit si, v jaké situaci se vlastně nacházíte, a zamyslet se nad tím, co lze změnit a co nikoliv. K užitku mohou přijít i následující rady.
- Nechte to plavat – nestresujte se záležitostmi, které nemůžete ovlivnit.
- Začněte „od podlahy” – vyřešte malé věci, budete pak mít pocit, že máte nad situací kontrolu.
- Buďte připraveni – natrénujte, jak se ve stresových okamžicích zachovat.
- Změňte pohled na věc – snažte se vidět problémy jako pozitivní výzvy, a ne hrozby.
- Vymluvte se – s konflikty s jinými lidmi či starostmi se svěřte blízké osobě.
- Dívejte se na svět realisticky – je důležité mít splnitelné plány a cíle doma i v práci, nepřetěžujte se.
- Bavte se – najděte si aktivity, které nejsou spojeny se stresem a dodají vám energii.
- Řekněte ne – neřešte problémy léky, drogami nebo alkoholem, ve skutečnosti jen zvyšují úroveň stresu.
Správný výběr homeopatik
Pro volbu vhodného léku může posloužit to, jak daný člověk stres prožívá a jak na něj reaguje.
1. Pro úzkostné
Argentum nitricum 15C se hodí pro osoby, které se pod vlivem stresu stávají neklidnými, úzkostnými a zbrklými. Typicky je to v rámci strachu z nějaké nadcházející akce, například ze zkoušky či důležité schůzky. Úzkost doprovází průjem a touha po sladkostech.
Lycopodium 15C je lék pro lidi trpící vnitřním pocitem nedostatečnosti a malou sebedůvěrou. Vše se snaží maskovat direktivním chováním vůči okolí. Stres ze všech těchto faktorů u nich vyvolává silnou úzkost. Největší strach mají z možnosti selhání či z převzetí zodpovědnosti.
2. Pro vzteklé
Nux vomica 15C pomáhá stabilizovat workoholiky, kteří jsou orientovaní na výkon. Jejich stres pramení buď ze snahy být nejlepší a z velké soutěživosti, nebo z konfliktů s těmi, kteří nepodávají výkony podle jejich představ. Tito lidé nesnášejí zejména odpor a protiřečení, obojí u nich vyvolává prudké výbuchy hněvu. Mají tendence k nadměrné konzumaci kávy, alkoholu či cigaret.
Staphisagria 15C je lék pro jedince, kteří v důsledku stresu skrývají své emoce. Navenek jsou milí, jemní, ale uvnitř to vře – ukrývají hlavně silný hněv. Jejich základním pocitem je totiž ponížení, pokoření, zneužití či poranění cti. Ve skrytu duše můžou snít o pomstě nebo někde v ústraní a o samotě krátce nechat hněv vybuchnout.
3. Pro smutné a depresivní
Ignatia amara 15C je hlavním přípravkem na akutní emoční potíže, které mohou být vyvolány neshodami, smutkem či špatnými zprávami (například nečekané propuštění z práce). Projevují se velmi proměnlivou náladou, která kolísá od smutku se vzdycháním a uzavřeností až k hysterickým výlevům. Tyto stavy provází pocit knedlíku v krku s obtížným polykáním. Celkové zhoršení přinášejí pokusy o útěchu, pití kávy nebo pobyt na čerstvém vzduchu.
Natrum muriaticum 15C je lék pro osoby, které se straní společnosti. I když mají pocit osamělosti, vypadají rezervovaně a izolují se. Jsou plaché a v sociálním kontaktu nevědí, co říct nebo udělat. Bývají velmi citlivé a snadno se urazí. Prožitými nepříjemnostmi se dlouho trápí. Po tělesné stránce mohou trpět úzkostmi, migrénami či nespavostí.
4. Pro přetížené
Kalium phosphoricum 15C pomáhá lidem vyčerpaným z přemíry práce či starostí. Ti pociťují velkou úzkost a neschopnost se s touto situací srovnat. Bývají přecitlivělí a při vyrušení z činnosti mohou být až vzteklí. Trpívají nespavostí a mají problémy se soustředěním.
Arsenicum album 15C je vhodným lékem pro osoby velmi pečlivé, až směřující k pedantičnosti a velké přísnosti. Vše musí mít své místo, svůj pevný řád. Pokud tomu tak není, budou tito jedinci trpět velkou úzkostí a neustále se budou snažit o nápravu. Kromě toho, že je stresuje nepořádek či finanční starosti, často se strachují i o své zdraví.
Lék, který nejvíce odpovídá potížím, je nejlépe začít podávat 1–2× denně v dávce 5 granulí a při zlepšení postupně vysazovat. Změna by měla být patrná přibližně během 1–2 týdnů. Když se zlepšení nedostaví, je potřeba zvážit nasazení jiného léku nebo vyhledání profesionální pomoci.