Chcete dítě bez alergie? Pomůže dudlík!
Podle švédských vědců může děti před vznikem alergie ochránit jednoduchý zvyk rodičů – totiž čistit dudlík tak, že jej ocucají.
Podle švédských vědců může děti před vznikem alergie ochránit jednoduchý zvyk rodičů – totiž čistit dudlík tak, že jej ocucají. To, co bylo a je předmětem kritiky a obav z nedostatečné hygieny, se najednou stává způsobem, jak potomka šetrně a bezpečně vystavit bakteriím, díky kterým se může jeho imunita správně rozvinout.
Od známé hypotézy…
Alergie jsou v rozvinutých zemích velmi častým problémem. Již dříve se objevil názor, že střet s neškodnými kmeny bakterií během raného dětství může proti nim působit preventivně. Přesto ale bylo složité říci, se kterými bakteriemi by se dítě mělo setkat a v jakém věku a jakým způsobem by jim mělo být vystaveno.
… k převratnému zjištění
Švédští výzkumníci z univerzity v Göteborgu se tímto problémem zabývali a dospěli k překvapivým závěrům.
- Ve skupině 184 novorozenců, kteří byli sledováni od narození, vědci zaznamenávali, kolik dětí mělo dudlík během prvního půl roku a jak ho rodiče čistili.
- Většina dospělých dudlík oplachovala vodou, než jej potomkovi dali i například poté, co spadl na zem. Někteří rodiče ho vyvářeli, jiní zase dudlík čistili ocucáváním.
- Bylo zjištěno, že děti, jejichž rodiče byli zvyklí dudlík ocucat, trpěli v roce a půl s třikrát menší pravděpodobností ekzémem než potomci, jejichž táta s mámou tento zvyk neměli.
- Toto snížené riziko přetrvávalo, i když byly vzaty v úvahu další faktory ovlivňující vznik alergie, jako například alergie u rodičů nebo porod císařským řezem.
- U dětí, jejichž rodiče si dudlík dávali do pusy, nebyly ani pozorovány častější infekce horních cest dýchacích.
Sliny jsou zdrojem mnoha přirozeně se vyskytujících bakterií a virů. Tím, že jsou neškodné mikroby přeneseny z rodiče na dítě, je podporován správný vývoj imunitního systému.
(hak)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com