Léčba závislosti na tabáku, to není jen braní nikotinových náhražek nebo léků na předpis. Nejlepších výsledků při odvykání kouření můžete naopak dosáhnout kombinací farmakologických a nefarmakologických metod. Kromě užívání léků může pomoci:
- jednoduchá konzultace u lékaře, která se dá nazvat poradenstvím formou dobře vedeného rozhovoru, správně mířených otázek a podpory motivace,
- kognitivně-behaviorální terapie vedená odborným terapeutem,
- osvěta pomocí různých materiálů, ke kterým se pacient může doma kdykoliv vracet.
Promluvte si s odborníkem
S prvním způsobem podpory odvykání, tedy tzv. intervencí, jste se u svého praktického lékaře pravděpodobně již setkali. Lékař se v takovém případě ptá, jak často kouříte, zjišťuje vaši motivaci přestat a snaží se podpořit snahu nekouřit. Správná intervence by měla zahrnovat i konkrétní plánování procesu odvykání. Přestože takový rozhovor s lékařem může trvat jen pár minut, má význam. Velká část kuřáků se totiž rozhodne přestat kouřit, až když jim někdo aktivně nabídne pomoc při odvykání.
Terapie, která mnoho naučí
Kognitivně-behaviorální terapie není možná příliš známý termín. Jedná se o techniku, která se soustředí na rozpoznání negativních myšlenek a rozvoj nových způsobů uvažování v různých situacích.
- Při kognitivně-behaviorální terapii se budete s terapeutem snažit zacházet s různými pocity, které mohou mít na kouření vliv. Pokud je impulsem k zapálení cigarety například stres, budete se učit jiné způsoby zvládání momentů, kdy jste pod tlakem. Díky tomu se pak můžete lépe soustředit na trvalé ukončení kouření.
- Cílem této terapie není rozebírat minulost, ale dát vašim myšlenkovým pochodům nový směr. Tím se zvýší vaše vlastní důvěra ve schopnost přestat kouřit.
- Metoda vám pomůže pochopit rizikové situace, ve kterých jste zvyklí si zapálit, a naučí vás zvládat nutkání dát si cigaretu.
Kognitivně-behaviorální terapie se úspěšně využívá i při zvládání depresí, poruch nálad, fobií a dalších problémů. Naučíte rozlišovat mezi realistickými a nerealistickými myšlenkami a aplikovat všechny poznatky ve vlastním životě.
(pak)
Zdroje:
Schmelzle J., Rosser W. W., Birtwhistle R. Update on pharmacologic and nonpharmacologic therapies for smoking cessation. Can Fam Physician. 2008 Jul; 54 (7): 994–9.
http://mdquit.org/cessation-programs/brief-interventions-5
http://www.everydayhealth.com/smoking-cessation/living/coping-with-the-urge-behaviorally-and-mentally.aspx