Chcete opravdu žít dlouho? Zahoďte cigaretu!
Chcete žít dlouho v co nejlepší kondici? Pak zkuste přemýšlet o tom, jestli jsou cigarety tou nejlepší zárukou dlouhověkosti. Kouření cigaret, ať už aktivní, nebo pasivní, škodí všem. Ženám však přece jen o něco více než mužům. Podle odborníků z American College porodníků a gynekologů (ACOG) si ženy kuřačky touto závislostí dokonce zkracují svůj život až o 14,5 roku
Chcete žít dlouho v co nejlepší kondici? Pak zkuste přemýšlet o tom, jestli jsou cigarety tou nejlepší zárukou dlouhověkosti.
Kouření cigaret, ať už aktivní, nebo pasivní, škodí všem. Ženám však přece jen o něco více než mužům. Podle odborníků z American College porodníků a gynekologů (ACOG) si ženy kuřačky touto závislostí dokonce zkracují svůj život až o 14,5 roku!
Využijte všechny možnosti
Jedna z pěti dospělých žen v USA stále kouří, přestože každý rok zemře jen v této zemi téměř půl milionu mužů a žen předčasně v důsledku kouření – a to buď přímo nebo nepřímo. U dalších 8,6 milionu lidí se rozvinou v důsledku kouření závažná onemocnění, kterým by se dalo předejít, kdyby se kuřáci vzdali cigaret.
Odborníci z ACOG vyzývají všechny kuřáky, aby se opravdu snažili se svou závislostí skoncovat. Kouření ovlivňuje negativně nejen plíce, ale doslova každý orgán v těle.
Zachraňte si zdraví i život
Ve srovnání s ženami, které cigaretám neholdují, mají kuřačky mnohem vyšší riziko vzniku rakoviny plic, rakoviny ústní dutiny, rakoviny prsu, hrtanu, jícnu, slinivky, ledvin, močového měchýře, dělohy a děložního čípku. Ženy kuřačky mají též dvojnásobnou šanci, že budou trpět ischemickou srdeční chorobou v porovnání s nekuřačkami. A pravděpodobnost vzniku CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) je dokonce desetkrát vyšší!
S cigaretou, ale bez zubů
Následkem kouření si můžete přivodit i další choroby, jako je bronchitida, šedý zákal, onemocnění dásní, osteoporóza, časná menopauza, předčasné stárnutí pokožky či ztráta zubů.
Naděje pro ty, které přestanou
Myslíte, že kouříte už příliš dlouho a že přestat nemá cenu? Ale ano – už krátce poté, co žena uhasí poslední cigaretu, se sníží její tepová frekvence a krevní tlak klesne na zdravější úroveň, zlepší se dýchání, čich i chuť. Během prvního roku odvykání se snižuje riziko vzniku srdečních obtíží o 50 %, stejně tak riziko vzniku některých druhů rakoviny.
(aši)